pieniadz.pl

Wiek a zarobki - jak to wygląda w Polsce i w Europie?

sobota, 04-11-2017 godz. 20:08

Z szacunków serwisu monsterpolska.pl wynika, że w Polsce osoby mające 28-37 lat zarabiają o 36% więcej niż młodsi pracownicy. Sprawdzono również, jak wygląda sytuacja w innych krajach Europy. Zgodnie z założeniami, w każdym z nich płace rosły wraz z wiekiem. Niestety, tylko w czterech państwach zarobki tzw. millenialsów były niższe niż w Polsce.
Międzynarodowy serwis monsterpolska.pl sprawdził, jak kształtują się zarobki osób w konkretnych grupach wiekowych w poszczególnych krajach Europy. Skupiono się na pensjach otrzymywanych przez tzw. millenialsów, nazywanych także „pokoleniem Y”, czyli na osobach w przedziale wiekowym 28-37 lat oraz na pracownikach poniżej 28. roku życia, zaliczanych do „pokolenia Z”.

Wyliczono, że polscy millenialsi zarabiają aż o 36% więcej niż przedstawiciele pokolenia Z. Średnie zarobki tych starszych wynoszą u nas ok. 3100zł netto, podczas gdy młodsze pokolenie musi zadowolić się przeciętną pensją na poziomie 2300zł netto. Tak duże różnice między dwoma zbliżonymi grupami wiekowymi widoczne są jeszcze tylko na Węgrzech. Na dalszej pozycji jest Chorwacja (22% różnicy), a potem Estonia (19%) i Finlandia (18%).

Analiza przeprowadzona przez monstrpolska.pl dowiodła, że we wszystkich badanych krajach pensje pracowników rosną razem z ich wiekiem. Warto jednak zaznaczyć, że niekoniecznie ma to związek z ukończonymi latami, co głównie z doświadczeniem, którego nabiera się z każdym kolejnym rokiem pracy.

Średnia płaca dla wszystkich 13 państw, które zostały poddane analizie, wyniosła 1000 euro, czyli ok. 4270zł. Z najwyższych zarobków mogą cieszyć się Finowie. W kategorii wiekowej do 28. roku życia zarabiają oni przeciętnie 1795 euro (ok. 7700zł), a w wieku 28-37 lat jest to już 2125 euro (ok. 9000zł). Polska znajduje się bliżej końca zestawienia.

Gorzej od najmłodszych Polaków (18-27 lat) zarabiają młodzi mieszkańcy pięciu innych europejskich państw: Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Serbii oraz Węgier. Na wyższe stawki mogą natomiast liczyć: Chorwaci, Czesi, Estończycy, Finowie, Litwini, Łotysze, Słowacy i Słoweńcy.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wiek a zarobki - jak to wygląda w Polsce i w Europie?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm