pieniadz.pl

Wielka Brytania: Pierwsza od 7 lat obniżka stóp procentowych

czwartek, 04-08-2016 godz. 16:04

Bank Anglii zdecydował się na pierwszą od ponad 7 lat obniżkę stóp procentowych. Ten krok jest ściśle związany z decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej i związanym z tym wyhamowaniem tamtejszej gospodarki. Brytyjscy ekonomiści byli w tej kwestii jednomyślni i ścięli stopy z poziomu 0,50% do 0,25%. Postanowiono też zwiększyć ilość kupowanych obligacji rządowych.
Bank Anglii zdecydował się na radykalny krok, by uchronić swoją gospodarkę przed negatywnymi skutkami opuszczenia Unii Europejskiej. I tak wiadomo, że – przynajmniej początkowo – Brexit okaże się dla Zjednoczonego Królestwa prawdziwym wyzwaniem gospodarczym, dlatego ekonomiści chcą ograniczyć negatywne rezultaty w największym możliwym stopniu.

W związku ze staraniami złagodzenia efektów opuszczenia UE, centralny angielski bank zdecydował się na pierwszą od ponad 7 lat obniżkę stóp procentowych. Jednomyślnie sprowadzono je z poziomu 0,50% do 0,25%. To jednak nie wszystkie podjęte kroki, mające chronić brytyjską gospodarkę przez wyraźniejszym wyhamowaniem.

Eksperci postanowili również, że zwiększona zostanie ilość kupowanych przez główny bank obligacji rządowych. Zapowiedziano, że na te cele przeznaczonych zostanie dodatkowych 60 mld funtów. Łączna suma przeznaczana na program luzowania ilościowego ma wynosić 435 mld funtów.

Oprócz tego ustalono, że uruchomiony zostanie specjalny mechanizm umożliwiający bankom komercyjnym pozyskiwanie dodatkowych środków na funkcjonowanie. Mają one pozwolić na szybsze przyznawanie kredytów zarówno klientom indywidualnym, jak też przedsiębiorstwom. Najwyraźniej więc, Brytyjczycy zakładają, że ewentualne spowolnienie może przynieść realne problemy różnym grupom obywateli.

Decyzja ekonomistów odnośnie ścięcia stóp procentowych miała negatywne skutki dla brytyjskiej waluty. Na rynku walutowym funt szterling osłabł w stosunku do dolara amerykańskiego oraz polskiej złotówki. Za 1 funta musimy obecnie zapłacić zaledwie 5,08zł, natomiast w amerykańskiej walucie 1 funt kosztował dzisiaj 1,315 USD. Tym samym jego wartość była najniższą, jaką obserwujemy od 2014r. 

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wielka Brytania: Pierwsza od 7 lat obniżka stóp procentowych.

Podobne

Kursy walut 2020-08-10

+ więcej
  • EUR euro 4,4023 -0,26%  -1,16gr
  • USD dolar 3,7393 +0,24%  +0,91gr
  • GBP funt 4,8904 +0,05%  +0,26gr
  • CHF frank 4,0843 -0,03%  -0,13gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm