pieniadz.pl

Wybory prezydenckie już za 2 dni - co mówią sondaże?

piątek, 22-05-2015 godz. 16:04

II tura wyborów prezydenckich wzbudza ogromne emocje. Różnice w liczbie zwolenników Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy są niewielkie, a sondaże nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z nich wygra. Na 2 dni przed ostatecznym głosowaniem warto sprawdzić, jak prezentują się wyniki przeprowadzonych w ostatnim czasie sondaży przedwyborczych.
Kto wygra mającą odbyć się w najbliższą niedzielę II turę wyborów prezydenckich? Trudno to przewidzieć i nawet analitycy odpowiedzialni za przeprowadzanie sondaży przedwyborczych nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To, na kogo zagłosuje więcej osób zmienia się w zależności od konkretnego badania.

I tak oto Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini przeprowadził sondaż, z którego wynika, że prezydentem na drugą kadencję pozostanie Bronisław Komorowski. Zagłosować ma na niego 45,5% wyborców. Poparcie dla Andrzeja Dudy wyraziło natomiast 44,5% respondentów. 10% pytanych wciąż jeszcze nie wie, a kogo odda głos. Jeśli natomiast chodzi o odsetek chętnych do udziału w wyborach, to prawdopodobna frekwencja ma wynieść 59,2%. 39,3% ankietowanych zapowiedziało, że nie wybiera się do urn.

Jeśli chodzi o największy sondaż przedwyborczy przeprowadzany na terenie kraju, czyli ten, w ramach którego dane gromadzone są przez największe dzienniki regionalne, to wygrywa w nim Andrzej Duda, na którego głosować chce 51% Polaków. Bronisław Komorowski cieszy się więc poparciem na poziomie 49%. Sondaż przeprowadzony w dniach 18-20 maja powstał przy współpracy dzienników regionalnych z Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”.

Także na wygraną Andrzeja Dudy wskazał sondaż przeprowadzony przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Wynika z niego, ze kandydat startujący z ramienia Prawa i Sprawiedliwości może liczyć na 48% głosów, podczas gdy na reprezentującego Platformę Obywatelską Bronisława Komorowskiego zagłosować zamierza 44% Polaków uprawnionych do głosowania. 5% pytanych nie było jeszcze w stanie określić, kogo poprze podczas niedzielnego głosowania.

Według CBOS aż 72% respondentów planuje udać się do urn. 13% pytanych zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach, natomiast 15% ankietowanych wciąż jest niezdecydowanych, co do swojego zaangażowania w wybór głowy państwa.

Jeśli chodzi o sondaż przeprowadzony przez koncern badawczy Millward Brown, również faworytem do fotelu prezydenckiego jest Andrzej Duda. Z zebranych danych wynika, że zagłosuje na niego 45,8% wyborców. Na Bronisława Komorowskiego głos oddać chce 45,3% respondentów. 8,9% pytanych jeszcze nie wie, komu udzieli poparcia, natomiast frekwencja ma wynieść 52%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wybory prezydenckie już za 2 dni - co mówią sondaże?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm