pieniadz.pl

Wynagrodzenia – podsumowanie 2013r. i prognozy na 2014r.

niedziela, 05-01-2014 godz. 10:10

Ze względu na wejście w nowy rok szereg krajowych, jak i międzynarodowych instytucji zajmujących się analizowaniem bieżących płac oraz prognozowaniem wysokości wynagrodzeń w przyszłości przygotowało raporty dotyczące 2013r. oraz przewidywań na rok 2014. Według założeń, w nowym roku wynagrodzenia nominalne w Polsce wzrosną o 3,1%-3,9%. Płace realne mają wzrosnąć maksymalnie o 2,6%.
Jak wynika z publikacji najważniejszych jednostek zajmujących się analizą zarobków oraz prognozowaniem przyszłych wynagrodzeń, w nowym roku przeciętne polskie płace w ujęciu nominalnym mają zanotować wzrost w zakresie 3,1%-3,9%. Najmniejszej zwyżki wynagrodzeń spodziewają się analitycy pracujący dla Komisji Europejskiej, natomiast największymi optymistami w swoich przewidywaniach są eksperci z Narodowego Banku Polskiego.

Ci pierwsi zakładają, że płace Polaków wzrosną przeciętnie o 3,1%, a ci drudzy twierdzą, że będzie to 3,9%. Według prognoz Ministerstwa Finansów płace będą większe o 3,5%, natomiast Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju spodziewa się wzrostu na poziomie 3,7%. Pojawiają się także inne, choć nieco mniej prawdopodobne prognozy. Niektóre zakładają, że wzrost wynagrodzeń wyniesie 2,5%, inne, że będzie to 4,1%.

Inaczej jest w przypadku płac realnych. Największym optymizmem w tym przypadku wykazuje się Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Według pracujących dla niego specjalistów, wzrost ten ma wynieść 2,6%. Dużo niższe są prognozy resortu finansów, który zakłada, że będzie to tylko 1,0%. Komisja Europejska spodziewa się wzrostu polskich płac realnych o 1,1%.

Zajmująca się audytami i doradztwem firma Sedlak & Sedlak zakłada, że między majem ubiegłego roku a kwietniem roku bieżącego w firmach planujących podwyżki pensje wzrosną przeciętnie o 3,7%. Według tych samych prognoz, na największe, bo aż 40-procentowe podwyżki będą mogli liczyć specjaliści oraz pracownicy fizyczni.

Jeśli chodzi o miniony rok, to według NBP płace nominale wzrosły o 3,2%. Podobne jest zdanie OECD, której analitycy wyliczyli, że było to w Polsce 3,1%. KE twierdzi, że było to jedynie 2,5%, a resort finansów wyliczył, że płace wzrosły tylko o 2,4%. Prognozy Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką i Społeczeństwem (WSI) wskazują, że nasze wynagrodzenia w ujęciu nominalnym zwiększyły się o 2,6%.

Wzrost płac realnych, w zależności od jednostki analizującej dane, wynosił 1,2%-2,2%. Najbardziej pesymistyczne były dane prezentowane przez WSI, a największymi optymistami byli specjaliści pracujący dla Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, według których był to wzrost o 2,2%. MF wyliczyło, że realne płace zwiększyły się o 1,6%, a KE, że było to 1,5%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Gość (06.01.2014 09:17)

dobrze że mam minimalną

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm