pieniadz.pl

Zielone Świątki - dziś większość sklepów będzie zamkniętych

niedziela, 19-05-2013 godz. 10:10

Dzisiaj, w niedzielę 19 maja większość sklepów w naszym kraju będzie zamkniętych. Powodem są Zielone Świątki – słowiańskie święto, które w Kościele Katolickim obchodzone jest, jako święto Zesłania Ducha Świętego. Jako, że jest ono dniem ustawowo wolnym od pracy, to otwarte mogą być tylko te punkty handlowe, które będą obsługiwane przez właścicieli lub osoby zatrudnione w ramach umów cywilnoprawnych.
W związku z obchodzonymi dzisiaj w Polsce Zielonymi Świątkami, większość sklepów będzie zamkniętych. Według prawa, punkty handlowe mogą być otwarte tylko w sytuacji, w której będą dzisiaj prowadzone wyłącznie przez właściciela. Ewentualnie, do pracy mogą przyjść osoby zatrudnione na umowę cywilnoprawną, czyli umowę-zlecenie lub umowę o dzieło.

Wolne od pracy mają natomiast wszyscy ci, którzy są zatrudnieni w ramach umowy o pracę. Oznacza to, że nieczynne z pewnością będą wszystkie większe sklepy, w tym przede wszystkim, galerie handlowe, a także dyskonty i markety różnej wielkości. W razie niedostosowania się do zakazu, Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo nałożyć na dany punkt karę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Warto przy tym zaznaczyć, że coraz częściej kontrolerzy dochodzą do wniosku, że zatrudnienie osoby w ramach umowy cywilnoprawnej, w rzeczywistości ma wszystkie cechy klasycznego stosunku pracy. W takim przypadku właściciel również może zostać ukarany grzywną.

Różnice między umowami cywilnoprawnymi a umowami o pracę są bowiem jasne, a PIP od pewnego czasu stara się walczyć ze zwyczajem podpisywania przez firmy umów-zleceń lub tych o dzieło,  jedynie w celu zmniejszenia kosztów zatrudnienia podwładnych.

Zgodnie z prawem, otwarte mogą być dziś wszelkie punkty gastronomiczne. Restauracje, kawiarnie, budki z lodami mogą przyjmować klientów tak samo, jak na co dzień. Poza tym, zakaz handlu nie obowiązuje stacji benzynowych oraz aptek. Przypomnijmy, że mogą one być otwarte, ponieważ są zaliczane do punktów o szczególnej użyteczności publicznej.

Zielone Świątki to święto o korzeniach słowiańskich, które miało pozwalać na czczenie wiosny i otaczającej nas przyrody. W Kościele znane jest jako święto Zesłania Ducha Świętego, upamiętniające zejście Ducha Świętego do apostołów. Jest świętem ruchomym, które zawsze obchodzone jest 49 dni po Wielkanocy. Święto to trwa 2 dni, jednak w 1957r. wprowadzono zapisy prawne, według których drugi dzień przestał być wolnym od pracy.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Zielone Świątki - dziś większość sklepów będzie zamkniętych.

Podobne

Kursy walut 2018-06-22

+ więcej
  • EUR euro 4,3149 -0,40%  -1,74gr
  • USD dolar 3,6977 -1,68%  -6,30gr
  • GBP funt 4,9209 -0,20%  -1,00gr
  • CHF frank 3,7367 -0,95%  -3,59gr

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm