pieniadz.pl

Chcesz wykonać przelew przed świętami? Być może masz na to już tylko kilka minut

środa, 24-12-2014 godz. 08:08

Tegoroczne święta wypadają w ostatnich dniach tygodnia, dzięki czemu możemy liczyć na idealny długi weekend. Rozpoczyna się on dzisiaj i trwa aż do poniedziałku. Dni wolne oznaczają jednak, że nie będą funkcjonowały żadne instytucje, w tym także banki. Co więcej, dzisiaj otwarte są one krócej. Jeśli więc chcesz dokonać przelewu przed świętami, zrób to właśnie teraz!
Święta zaczynają się tak naprawdę już dzisiaj wieczorem i będą trwały aż do niedzieli włącznie. Do pracy pójdziemy dopiero w poniedziałek i właśnie wtedy zaczną też funkcjonować wszelkie instytucje. Dotyczy to również banków. Co więcej, już dzisiaj nie będą one przeprowadzały trzeciej sesji rozliczeniowej, co oznacza, że mamy niewiele czasu na wykonanie przedświątecznych przelewów.

Prośbę dotyczącą ograniczenia liczby sesji rozliczeniowych w Wigilię banki złożyły do Krajowej Izby Rozliczeniowej. Jednostka ta kieruje systemem Elixir odpowiedzialnym za przelewy międzybankowe. Jako że system nie działa w dni ustawowo wolne od pracy ani w weekendy, to następne sesje odbędą się dopiero w poniedziałek. Do końca weekendu nie będziemy więc mogli liczyć na przepływ pieniędzy. Możliwy pozostanie on wyłącznie w obrębie jednego banku.

Jeżeli jeszcze przed świętami chcemy przelać jakąkolwiek kwotę na konto w innym banku, to powinniśmy zrobić to w najbliższym czasie. Mimo tego, że sesje KIR odbywają się zawsze o 9:30, 13:30 i 16:00, a dzisiaj wyjątkowo o 9:30 i 13:30, to jednak banki same określają, do jakiej godziny klienci mogą dokonać przelewu, by został on uwzględniony w konkretnej sesji. Część instytucji wymaga, by przelew był nadawany nawet na 3,5 godziny przed daną sesją. W innym przypadku zostanie on rozliczony dopiero w sesji następnej.

Oznacza to, że część z nas na wykonanie przelewu, który ma dojść do odbiorcy jeszcze dzisiaj, ma niespełna 2 godziny. Najbezpieczniej będzie bowiem wysłać pieniądze przed 10:00. Ci, którzy są pewni, że ich bank ma mniej restrykcyjne wymagania, mogą to uczynić do 12:20. Przelewy wykonane później nie będą jednak miały szansy na dotarcie na wskazane konto przed poniedziałkiem.

Chociaż przelewy natychmiastowe obsługiwane przez systemy Express Elixir i Blue Cash są latwiej dostępne niż Elixir, to jednak także one nie będą funkcjonowały w najbliższych dniach, jak zwykle. Przelewy będzie można wykonywać wyłącznie w niektórych bankach. Ich listy można znaleźć na oficjalnych stronach Express Elixir i Blue Cash.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Chcesz wykonać przelew przed świętami? Być może masz na to już tylko kilka minut.

Podobne

Kursy walut 2023-03-31

+ więcej
  • EUR euro 4,6755 -0,10%  -0,46gr
  • USD dolar 4,2934 -0,25%  -1,09gr
  • GBP funt 5,3107 -0,13%  -0,70gr
  • CHF frank 4,6856 -0,26%  -1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm