pieniadz.pl

Chorwacja jest już członkiem Unii Europejskiej

poniedziałek, 01-07-2013 godz. 11:11

Od 1 lipca 2013r. Chorwacja oficjalnie jest 28. członkiem Unii Europejskiej. W szeregach państw Wspólnoty została powitana przez szefa Komisji Europejskiej, Jose Barroso. Już o północy na ulicach Zagrzebia – stolicy tego kraju - odbywała się wielka feta. Na ceremonii zorganizowanej z okazji wstąpienia państwa do UE pojawili nie tylko Chorwaci, ale i zagraniczni politycy, w tym premier Polski, Donald Tusk.
Już od niedzielnego wieczora Chorwaci świętowali moment wstąpienia do Unii Europejskiej. Oficjalnie nastąpiło to wraz z godziną 24:00. Wtedy też na zagrzebskim placu Jelacicia rozbrzmiał hymn Unii Europejskiej, „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena. Nieco wcześniej, zgromadzeni obywatele wraz z politykami odśpiewali hymn samej Chorwacji.

Kilka minut po północy w szeregach Wspólnoty Chorwację uroczyście powitał przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Barroso. Podkreślił przy tym, jak wiele trudów musiał przejść ten kraj, aby móc dołączyć do innych państw unijnych.

Mówiąc o zmianach, jakie musiały zajść w Chorwacji, by mogła wstąpić do UE, Barroso podkreślał głównie kwestię demokracji, która obecnie jest wyraźnie widoczna. Zaznaczył, jak ważnym elementem przemian było położenie większego nacisku na praworządność oraz poszanowanie praw wszystkich obywateli. Szef KE przyznał też, że po pokonaniu tak wielu problemów, Chorwacja może stać się wzorem dla wielu innych krajów Europy.

Poza Barroso, swoje przemowy w Zagrzebiu mieli również szef Parlamentu Europejskiego Martin Schultz, przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy, wicepremier sprawującej obecnie prezydencję Irlandii oraz prezydent Litwy, która prezydencję obejmie w dalszej kolejności.

Poza wystąpieniami europejskich polityków, przez cały wieczór i praktycznie całą noc w Zagrzebiu odbywały się koncerty. Jak wyliczają uczestnicy tej wyjątkowej nocy, łącznie na 4 scenach pojawiło się ok. 680 wykonawców prezentujących muzykę w różnych gatunkach.

Jednak uroczystości odbywały się nie tylko w Zagrzebiu. Ważnym symbolem wstąpienia Chorwacji do Wspólnoty Europejskiej było też ściągnięcie tablic powiadamiających o obowiązku płacenia cła. Zostały one zdemontowane na przejściach granicznych prowadzących do Słowenii. Na przejściu między Chorwacją a Serbią ustawiono tabliczki informujące o wjeździe do kraju unijnego.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Chorwacja jest już członkiem Unii Europejskiej.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm