pieniadz.pl

Co może dać Ci wolontariat?

sobota, 11-05-2013 godz. 11:11

Od pewnego czasu popularność wolontariatu w naszym kraju stale rośnie. Z dobrowolnej i bezpłatnej pomocy innych osób chętnie korzystają m.in. różnego typu organizacje pozarządowe. Dla tych jednostek jest to możliwość poprawy jakości i sprawności ich działania, a dla ludzi, którzy poświęcają swój czas i swoją pracę, jest to szansa na wzbogacenie CV oraz poczucie radości z pomocy niesionej innym.
Za wolontariat uznaje się dobrowolną i świadomą pracę, za którą nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia – ani w formie finansowej, ani rzeczowej. Praca tego typu może być wykonywana na rzecz konkretnych osób trzecich, grupy ludzi albo całego społeczeństwa. Należy przy tym dodać, że podejmowanie bezpłatnych działań na rzecz rodziny czy przyjaciół nie jest w świetle prawa traktowane jako wolontariat.

Choć w zamian za wykonywanie pracy wolontaryjnej nie dostaje się zapłaty w formie materialnej, to jednak można liczyć na inne korzyści. Przede wszystkim, jest to inwestycja w samego siebie, jak i zdobycie doświadczenia, które może przydać się w dalszej karierze zawodowej.

Praktycznie wszyscy wolontariusze zgodnie przyznają, że podejmowanie działań na rzecz innych, potrzebujących osób daje im ogromną satysfakcję. Wolontariat powoduje, że czujemy się potrzebni, lepiej poznajemy samych siebie, rozwijamy się emocjonalnie i uczymy się odpowiedniej motywacji do podejmowania wielorodnych działań. Dodatkowo, możemy w ten sposób wzbogacić swoje CV.

Dla młodych osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy, wolontariat może być równie przydatny, co praktyki. Wpisany do CV pokazuje, że mamy jakiekolwiek doświadczenie, czyli umiemy coś robić. Jest dowodem na umiejętność dostosowania się do pewnych wymogów narzucanych odgórnie, przez osobę kontrolującą naszą pracę.

Jednocześnie, odbycie wolontariatu pokazuje, że jesteśmy zmotywowani do działania, a do tego zdyscyplinowani i odpowiedzialni – w przeciwnym razie, żadna jednostka nie chciałaby korzystać z naszej pomocy. Fakt, że podejmowaliśmy działania dobrowolnie i bezpłatnie, szczególnie podkreśla naszą motywację, co dla niektórych firm może być bardzo istotne. Zmotywowani pracownicy najczęściej są bowiem najbardziej skuteczni.

Nie zapominajmy również o tym, że praca wolontaryjna może nam pomóc określić, co tak naprawdę chcemy robić w życiu. Dlatego warto podejmować ją jeszcze w liceum, zanim wybierzemy konkretny kierunek studiów. Czasem podczas wolontariatu okazuje się, że ktoś, kto był gotowy do pracy z ludźmi, wcale nie radzi sobie w bezpośrednich kontaktach, a ten, który myślał, że woli biurową pracę przy komputerze, świetnie radzi sobie współpracując z większym zespołem.

Wolontariat pomaga nam odkryć to, co naprawdę nas interesuje i w czym dobrze sobie radzimy. Weryfikuje nasze wyobrażenia o pracy i umożliwia ewentualną zmianę planów zawodowych, zanim będzie na to za późno. Przy okazji, praca wolontaryjna bywa po prostu wspaniałą przygodą i daje możliwość poznania wielu fajnych ludzi.

Szukając wolontariatu, warto wziąć pod uwagę organizacje pozarządowe, w tym te ekologiczne albo walczące o prawa człowieka, ale też hospicja, szpitale, fundacje czy jednostki organizujące imprezy masowe. Darmowe ręce do pracy przydają się choćby podczas festiwali albo imprez sportowych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Co może dać Ci wolontariat?.

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm