pieniadz.pl

Dlaczego warto zatrudniać pracowników w kwiecie wieku?

czwartek, 25-04-2013 godz. 10:10

Choć przez lata studenci pozostawali w najlepszej sytuacji na rynku pracy, to jednak obecnie widać znaczne zmiany w tej kwestii. Ukończenie uczelni jest normą, przez co jej absolwent nie jest już perełką dla firmy, a jedynie standardem. Na wartości zyskują zaś pracownicy w średnim wieku, którzy zamiast papierów potwierdzających wyższe wykształcenie, oferują przede wszystkim, doświadczenie i wyćwiczone umiejętności.
Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to młodzi są największą siłą na rynku pracy, bo w końcu oferują świeżość poglądów, wysokie wykształcenie, ciągle jeszcze dobrze pamiętaną wiedzę pozyskaną w trakcie edukacji czy bezustanną chęć samodoskonalenia i podążania za nowościami z danej branży, to jednak okazuje się, że starsi pracownicy mają inne zalety, których brakuje tym młodym.

Faktem jest, że to młodzi wiedzą więcej, bo na przestrzeni lat rozwinęły się praktycznie wszystkie dziedziny nauki, więc w trakcie edukacji, młodsi uzyskali obszerniejszą wiedzę niż było to możliwe w przypadku starszych pracowników. Mimo tego, to starsi wiedzą, jak dokładnie wykorzystać posiadaną wiedzę, żeby osiągnąć zamierzony cel. Mają doświadczenie, które pozwala im decydować, kiedy i który element tej wiedzy zastosować.

Poza tym, specjaliści zwracają uwagę również na inne atuty pracowników po 50. roku życia. Potrafią się oni bardziej przywiązać do miejsca pracy, przez co mają większą motywację i bardziej zależy im na kompetentnym wykonywaniu obowiązków zawodowych. Zwykle takie osoby nie zakładają też już żadnych zmian i w przeciwieństwie do młodszych pracowników, nie spodziewają się innego zatrudnienia w odmiennym miejscu. To kolejny powód, dla którego bardziej przykładają się do swoich obowiązków.

Oprócz tego, pracownicy w późniejszym wieku zwykle nie mają aż tylu obowiązków domowych, nie wychowują już raczej dzieci, dlatego mają czas i siłę do tego, by bardziej angażować się w sprawy firmowe. I chociaż może czasem mają mniej wigoru, to jednak są silniej skupieni na pracy i przez to wielokrotnie działają szybciej oraz sprawniej.

Żeby jednak osoby w wieku 50+ były lepiej przystosowane do pracy w dzisiejszych realiach, to istotną kwestią jest uczęszczanie przez nie na różnego rodzaju kursy. Chodzi tu głównie o kurs obsługi komputera czy podstawowe kursy językowe. Dzięki temu, nie będą dyskwalifikowani w przedbiegach, a ich główne umiejętności zostaną ocenione w stopniu podobnym do osób młodych. Dodatkowo, zabłysną doświadczeniem.

Eksperci podkreślają przy tym, że optymalną sytuacją jest zatrudnienie grupy pracowników zróżnicowanych pod względem wieku. Dzięki temu, wszyscy będą się idealnie uzupełniali. Starsi przekażą swoją cenną wiedzę młodszym, podzielą się doświadczeniem, wytłumaczą mechanizmy pewnych działań, za to młodzi będą szybsi, bardziej innowacyjni, zorientowani w nowoczesnych technologiach.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Dlaczego warto zatrudniać pracowników w kwiecie wieku?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm