pieniadz.pl

Schaeuble zapewnia – konta bankowe mieszkańców Eurolandu są bezpieczne

poniedziałek, 01-04-2013 godz. 11:11

Po ostatnich problemach na Cyprze, gdzie okazało się, że państwo pozyska potrzebne pieniądze, nakładając jednorazowy podatek na depozyty bankowe swoich mieszkańców, część Europejczyków zaczęła obawiać się o swoje bankowe oszczędności. Jednak niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zapewnia, że poza cypryjskimi, wszystkie inne oszczędności są w pełni bezpieczne.
Szef niemieckiego resortu finansów, Wolfgang Schaeuble podkreśla, że obywatele krajów należących do Unii Europejskiej i w szczególności, do strefy euro nie muszą martwić się o swoje pieniądze. Zaznacza przy tym, że sytuacja, która miała miejsce na Cyprze jest bezprecedensowa i raczej nikt nie spodziewa się, że podobne rozwiązanie zostanie zastosowane w przypadku jakiegokolwiek innego państwa.

Mimo niedawnej wypowiedzi przewodniczącego euro grupy, Jeroena Dijsselbloema, który sądzi, że takie działania mogą stać się normą, Schaeuble jest przekonany, że nikt więcej nie będzie sięgał po tak drastyczne metody walki z kryzysem w sektorze bankowym. Niemiecki minister powtarza, że nie spodziewa się powtórzenia takiej sytuacji.

Schaeuble mówił również o tym, że problem, jaki pojawił się na Cyprze był dość specyficzny, ponieważ chodziło o realne bankructwo dwóch największych instytucji bankowych. Poza tym, dodał, że tamtejszy rząd nie był gotowy na to, by objąć je jakąkolwiek gwarancją.

W związku z tym, europejscy politycy ustalili, że muszą ratować Cypr, ale stwierdzili, że właśnie ci, którzy w pewnym stopniu przyczynili się do powstania kryzysu, powinni pomóc z niego wyjść. Dlatego klienci określonych banków mają ponieść konsekwencje w postaci nawet 60-procentowego, jednorazowego podatku od depozytu. Przypomnijmy, że ma on dotyczyć tylko tych oszczędności, których wartość wynosi min. 100 tysięcy euro.

Przy okazji, niemiecki minister finansów zwrócił uwagę na to, że kryzys na Cyprze udowodnił nam, iż strefa euro jest obecnie naprawdę silna. Według polityka, widać to choćby po tym, że problemy Cypru nie przeniosły się na grunt zagraniczny.

Należy również dodać, że dzisiaj w nocy ministrowie finansów wszystkich państw Eurolandu ułożyli ostateczny plan pomocy dla Cypru. Zakłada on pożyczkę dla wyspy w wysokości oczekiwanych 10 miliardów euro.

Cypr ma natomiast zrestrukturyzować swój sektor bankowy i przeprowadzić konsolidację finansów. W jak najszybszym tempie zamknięty ma zostać bank Laika, a Bank of Cyprus ma przejść przemiany i wchłonąć dobre aktywa pozostałe po Laice.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Eksperci zapewniają – konta bankowe mieszkańców Eurolandu są bezpieczne.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm