pieniadz.pl

Od dziś cypryjskie banki znów będą otwarte

czwartek, 28-03-2013 godz. 10:10

Zgodnie z obietnicami cypryjskich władz, dzisiaj otwarte zostaną tamtejsze banki, a ich klienci będą mogli korzystać z odblokowanych kont. Mimo tego, obowiązywały będą dość restrykcyjne ograniczenia. W ciągu jednego dnia każdy właściciel rachunku będzie mógł wypłacić nie więcej niż 300 euro. Wciąż skomplikowane będzie również wykonywanie przelewów zagranicznych. Nie wiadomo, kiedy dokładnie zniesione zostaną te utrudnienia.
Po niemal 2 tygodniach, dziś wreszcie otwarte mają zostać banki na Cyprze. Zgodnie z zapowiedziami, placówki będą działały od godziny 12:00 do 18:00. Jednak nadal obowiązywały będą restrykcje związane zarówno z wypłacaniem środków z kont, jak też z dokonywaniem przelewów do innych krajów.

Już teraz wiadomo, że wszystkich Cypryjczyków będą obowiązywały limity wypłat. Niemniej jednak, będą one wyższe niż ostatnio. Każdy właściciel rachunku będzie mógł wypłacić 300, a nie jak wcześniej 100 euro dziennie. Jeśli natomiast chodzi o przelewy zagraniczne, to najpierw będzie trzeba dostosować się do szeregu wymagań narzucanych odgórnie przez rząd.

Co więcej, wyjeżdżając poza granice swojego kraju, żaden obywatel Cypru nie będzie mógł zabrać ze sobą kwoty większej niż 3 tysiące euro. Chociaż Cypryjczycy mogą korzystać z kart kredytowych, to jednak tylko w kraju będzie to opcja nie obarczona limitami. Zagranicą obowiązywały będą płatności kartą nieprzekraczające 5 tysięcy euro w ciągu miesiąca.

Zupełnie nieaktywna będzie opcja korzystania z czeków. Dodatkowo, niemożliwe będzie zerwanie lokat terminowych. Będą one zachowywane do momentu, w którym samoistnie wygasną.

Trudności z dokonywaniem płatności będą miały nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. Wszelcy importerzy będą mogli uiścić opłatę za towar dopiero po tym, jak okażą stosowną dokumentację.

Ze względu na fakt, że po ostatnich zawirowaniach negatywne nastawienie Cypryjczyków wobec banków znacznie wzrosło, to wiele placówek zdecydowało się wzmocnić jutro swoją ochronę. Do tego celu zatrudniono większą liczbę ochroniarzy, którzy mają pilnować zarówno samych instytucji, jak też konwojów z pieniędzmi.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Od dziś cypryjskie banki znów będą otwarte.

Podobne

Kursy walut 2023-12-01

+ więcej
  • EUR euro 4,3494  0,00%   0,02gr
  • USD dolar 3,9910 +0,25%  +1,00gr
  • GBP funt 5,0557 +0,41%  +2,07gr
  • CHF frank 4,5670 +0,35%  +1,60gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm