pieniadz.pl

Express Elixir – już wkrótce dostępne będą szybkie przelewy do banków krajowych

środa, 23-05-2012 godz. 10:10

Przelewy bankowe trafiające z konta na konto w ciągu kilku sekund? Tak, to możliwe. Już wkrótce przekonają się o tym klienci części polskich banków. Wprowadzany właśnie system Express Elixir ma pozwolić na niemal natychmiastowy transfer pieniędzy pomiędzy instytucjami finansowymi. Taką możliwość wprowadzi na razie 11 banków.
Dotychczas, chcąc przyspieszyć przesył pieniędzy, korzystało się głównie z platform internetowych, które umożliwiały niemal natychmiastowe wpłaty. Działają one na bardzo prostej zasadzie. Firmy, które obsługują tego typu platformy, dysponują szeregiem kont otwartych w różnych instytucjach. Dzięki temu, do transferów wybierają to, które pozwala im na szybkie przesłanie środków finansowych pomiędzy bankami. Zazwyczaj pieniądze lądują na koncie adresata maksymalnie w ciągu kilku lub kilkunastu minut.

Dobrym rozwiązaniem na dość szybką wysyłkę pieniędzy jest system Sorbnet. Pozwala on na wykonanie transferu w czasie ok. 1 godziny. Choć przez pewien czas był udostępniany wyłącznie użytkownikom biznesowym, to w końcu mogli zacząć z niego korzystać również klienci indywidualni. Jednak najpowszechniej wykorzystywanym systemem jest Elixir. Używając go, można liczyć na to, że pieniądze dojdą na drugi rachunek krajowego banku w przeciągu kilku godzin.

W celu przyspieszenia tych operacji bankowych, wprowadzony ma zostać najnowszy system Express Elixir, nazywany też systemem płatności natychmiastowych. Miałby on wejść do użytku już za kilka tygodni. Byłby to drugi w Europie system tego typu, wyprzedzany jedynie przez podobną opcję dostępną już w Wielkiej Brytanii. Kontrolę nad Express Elixir sprawować będzie Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Zgodnie z założeniem, Express Elixir ma działać przez 7 dni w tygodniu, o każdej porze. Dawałoby nam to możliwość wykonywania przelewów o dowolnych godzinach. Dotychczas, większość banków wykonywała transfery w ściśle określonych ramach czasowych. Nowy system nakłada jednak pewne limity – jednorazowo będzie można przesłać max. 100 tysięcy złotych. Jednak KIR wyraża gotowość podniesienia tego limitu w sytuacji, gdy okaże się to niezbędne.

Ponadto, wszystkie transakcje dokonywane poprzez nowy system będą musiały być realizowane wyłącznie w złotówkach. Co ważne, przelewów tego typu nie można przesyłać do ZUS ani do urzędów skarbowych. Transakcje będą mogły następować tylko między konkretnymi instytucjami bankowymi. Po wykonaniu przelewu, jego nadawca będzie otrzymywał potwierdzenie na znak, że środki znajdują się już na drugim koncie.

Dotychczas, KIR podpisała umowę z 11 polskimi bankami, które wprowadzą system Express Elixir. Kolejnych 30 wyraża zainteresowanie tą opcją. Już teraz wiadomo, że Bank Millenium oraz BRE Bank mają zamiar udostępnić natychmiastowe przelewy swoim klientom biznesowym. Meritum Bank miałby wprowadzić je dla wszystkich usługobiorców. Ponadto, wiadomo, że opłaty za korzystanie z Express Elixir będą stosunkowo wysokie. Zakłada się, że w przypadku klientów korporacyjnych mogą kosztować ok. 40zł za transakcję, a w przypadku indywidualnych ok. 10zł za przelew.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Express Elixir – już wkrótce dostępne będą szybkie przelewy do banków krajowych.

Podobne

Kursy walut 2020-08-06

+ więcej
  • EUR euro 4,4101 +0,28%  +1,22gr
  • USD dolar 3,7240 +0,26%  +0,97gr
  • GBP funt 4,9009 +0,71%  +3,44gr
  • CHF frank 4,0996 +0,46%  +1,86gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm