pieniadz.pl

Ponad 3/4 Polaków ma konto bankowe. Jak wypadamy na tle Europy?

czwartek, 09-06-2016 godz. 17:05

Jak wynika ze statystyk sporządzonych przez firmę MasterCard, już 85% obywateli naszego kraju korzysta z kont bankowych. To wynik całkiem niezły, bo wyższy od średniej europejskiej, która wynosi 82%. Co więcej, Polacy wypadają najlepiej pod względem odsetka osób korzystających z płatności elektronicznych. Decyduje się na nie 83% ankietowanych.
Firma MasterCard przeprowadziła badanie sprawdzające, ile osób w Polsce korzysta z kont bankowych, a dodatkowo, jaki odsetek Polaków używa płatności elektronicznych. Okazało się, że wynik naszego kraju jest w pełni zadowalający. Mianowicie, 85% obywateli Polski posiada konto w banku, przy czym 83% płacą za zakupy elektronicznie.

W obu przypadkach rezultat naszego kraju jest lepszy od europejskiej średniej, która dla samego użytkowania rachunków bankowych  wynosi 82%, a w przypadku samych płatności elektronicznych, wynosi 69% mieszkańców Europy. Ponadto sprawdzono, że 61% z nas korzysta z kart debetowych. Z jednej strony zjawisko jest korzystne, bo pozwala gospodarstwom domowym na łatwiejszy dostęp do komórki, z drugiej jednak sprzyja zaciąganiu niewielkich długów, co nie pilnowane, może przynieść jeszcze więcej problemów.

W dalszej części badania okazało się, że 77% obywateli naszego kraju uważa, że korzystanie z płatności elektronicznych jest potrzebne, by pomóc w wyrównaniu szans społecznych. Takiego zdania są też pozostali Europejczycy, wśród których odsetek wynosił 74%. W Polsce było to 7,7%.  Polacy uważają też, że internet cyfrowy daje większe możliwości korzystania z niektórych stron. 41% pytanych uznało, że dostęp do cyfrowych opcji stron bankowych zmienia się nastawienie do korzystania z tego typu instytucji.

Inne odpowiedzi wskazały, że według Polaków, największym problemem z nadmiernym wydawaniem pieniędzy jest nieodpowiednie dysponowanie środkami finansowymi. Podawano też brak zaufania wobec banków (42%), a 41% skarżyło się na nierówności dochodowe.

Podsumowanie badania wskazało, że w Polsce funkcjonuje pond internetowych 30 mln kont bankowych. Najwięcej działa ich w PKO BP, gdzie są to ok. 6,6 mln złotych. W ciągu roku najwięcej kont przybyło jednak w ING Banku Śląskim.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

pola (17.06.2016 21:31)

Ja od dawna mam konto ale jakoś mnie nie satysfakcjonowało dlatego teraz przeniosłam swoje pieniądze do getin banku, bo on stawia na innowację i dodatkowo oszczędzam na braku haraczy.

JanuWER (19.10.2016 11:53)

Mieszkałem we Francji i Grecji przez jakiś czas rzeczywiście widać, że u nas w Polsce bankowość jest bardziej rozwinięta. nawet konta mobilne w telefonie. Tam nikt nie wie co to. Ja mam konto mobilne w Orange finanse i jestem zachwycony prostotą i łatwością zarządzania moimi finansami. Jeszcze parę lat temu to było nie do pomyślenia, że leżąc na kanapie można robić przelewy

sweelay (12.01.2023 18:40)

The size of the expected amplicon was 1035 bp stromectol pill for lice As for the systematic therapy, tetanus booster if none given in past year and rabies prophylaxis should always be considered

Podobne

Kursy walut 2023-09-21

+ więcej
  • EUR euro 4,6210 -0,69%  -3,19gr
  • USD dolar 4,3365 -0,31%  -1,36gr
  • GBP funt 5,3357 -0,83%  -4,46gr
  • CHF frank 4,7809 -1,39%  -6,74gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm