pieniadz.pl

Ponad 3/4 Polaków ma konto bankowe. Jak wypadamy na tle Europy?

czwartek, 09-06-2016 godz. 17:05

Jak wynika ze statystyk sporządzonych przez firmę MasterCard, już 85% obywateli naszego kraju korzysta z kont bankowych. To wynik całkiem niezły, bo wyższy od średniej europejskiej, która wynosi 82%. Co więcej, Polacy wypadają najlepiej pod względem odsetka osób korzystających z płatności elektronicznych. Decyduje się na nie 83% ankietowanych.
Firma MasterCard przeprowadziła badanie sprawdzające, ile osób w Polsce korzysta z kont bankowych, a dodatkowo, jaki odsetek Polaków używa płatności elektronicznych. Okazało się, że wynik naszego kraju jest w pełni zadowalający. Mianowicie, 85% obywateli Polski posiada konto w banku, przy czym 83% płacą za zakupy elektronicznie.

W obu przypadkach rezultat naszego kraju jest lepszy od europejskiej średniej, która dla samego użytkowania rachunków bankowych  wynosi 82%, a w przypadku samych płatności elektronicznych, wynosi 69% mieszkańców Europy. Ponadto sprawdzono, że 61% z nas korzysta z kart debetowych. Z jednej strony zjawisko jest korzystne, bo pozwala gospodarstwom domowym na łatwiejszy dostęp do komórki, z drugiej jednak sprzyja zaciąganiu niewielkich długów, co nie pilnowane, może przynieść jeszcze więcej problemów.

W dalszej części badania okazało się, że 77% obywateli naszego kraju uważa, że korzystanie z płatności elektronicznych jest potrzebne, by pomóc w wyrównaniu szans społecznych. Takiego zdania są też pozostali Europejczycy, wśród których odsetek wynosił 74%. W Polsce było to 7,7%.  Polacy uważają też, że internet cyfrowy daje większe możliwości korzystania z niektórych stron. 41% pytanych uznało, że dostęp do cyfrowych opcji stron bankowych zmienia się nastawienie do korzystania z tego typu instytucji.

Inne odpowiedzi wskazały, że według Polaków, największym problemem z nadmiernym wydawaniem pieniędzy jest nieodpowiednie dysponowanie środkami finansowymi. Podawano też brak zaufania wobec banków (42%), a 41% skarżyło się na nierówności dochodowe.

Podsumowanie badania wskazało, że w Polsce funkcjonuje pond internetowych 30 mln kont bankowych. Najwięcej działa ich w PKO BP, gdzie są to ok. 6,6 mln złotych. W ciągu roku najwięcej kont przybyło jednak w ING Banku Śląskim.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

pola (17.06.2016 21:31)

Ja od dawna mam konto ale jakoś mnie nie satysfakcjonowało dlatego teraz przeniosłam swoje pieniądze do getin banku, bo on stawia na innowację i dodatkowo oszczędzam na braku haraczy.

JanuWER (19.10.2016 11:53)

Mieszkałem we Francji i Grecji przez jakiś czas rzeczywiście widać, że u nas w Polsce bankowość jest bardziej rozwinięta. nawet konta mobilne w telefonie. Tam nikt nie wie co to. Ja mam konto mobilne w Orange finanse i jestem zachwycony prostotą i łatwością zarządzania moimi finansami. Jeszcze parę lat temu to było nie do pomyślenia, że leżąc na kanapie można robić przelewy

Podobne

Kursy walut 2022-11-30

+ więcej
  • EUR euro 4,6684 -0,28%  -1,29gr
  • USD dolar 4,5066 -0,22%  -0,98gr
  • GBP funt 5,4151 +0,02%  +0,10gr
  • CHF frank 4,7421 -0,06%  -0,28gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm