pieniadz.pl

Grudniowy sondaż CBOS - spadło zaufanie do Sejmu i prezydenta

środa, 17-12-2014 godz. 10:10

Centrum Badania Opinii Społecznej znów sprawdziło, jak dużym zaufanie Polacy darzą najważniejsze instytucje w państwie. Okazało się, że coraz mniejszy procent ankietowanych ufa parlamentowi oraz prezydentowi. Najbardziej jednak zawiedzeni jesteśmy działalnością Państwowej Komisji Wyborczej, co jest ściśle związane z aferą, jaka wybuchła wokół przeprowadzanych w listopadzie wyborów samorządowych.
Najnowsze dane, które Centrum Badania Opinii Społecznej zebrało w dniach od 4 do 11 grudnia nie są korzystne dla parlamentu, ale wskazują też na spadające zaufanie do prezydenta. By poznać stosunek Polaków do poszczególnych jednostek, CBOS zapytał o zdanie 936 pełnoletnich obywateli naszego kraju.

Okazało się, że nadal szczególnie źle oceniamy Sejm. Krytycznie odnosiło się do niego 67% respondentów, co oznacza, że ich odsetek wzrósł na przestrzeni ostatniego miesiąca o 3 punkty procentowe. Jedynie 20% pytanych uznało, że niższa izba polskiego parlamentu dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Praktycznie nie zmienia się natomiast sytuacja wyższej izby parlamentu. 47% Polaków negatywnie ocenia Senat, a dobre zdanie ma o nim 25% ankietowanych. Wciąż bardzo dużym zaufaniem darzymy prezydenta Bronisława Komorowskiego, choć i jego notowania powoli zaczynają spadać. Grupa respondentów, którzy oceniali jego prezydenturę na plus zmalała o 3 p.p. i wynosiła w tym miesiącu 73%.

Ze względu na problemy z liczeniem głosów po wyborach samorządowych przeprowadzanych 16 listopada br., CBOS postanowiło sprawdzić także, jakie opinie krążą wśród Polaków na temat Państwowej Komisji Wyborczej. Nietrudno było domyślić się, że ze względu na zamieszanie, jakie nastąpiło w związku z awarią systemu liczenia głosów i kilkoma dniami opóźnienia w ich oficjalnej publikacji, Polacy nie oceniają PKW zbyt dobrze.

Problem jednostki jest tym większy, że już dzień po wyborach zaczęto zarzucać jej fałszerstwa przy liczeniu głosów. Część polityków, głównie tych z partii prawicowych twierdzi, że wyniki zostały umyślnie zmienione. Kontrowersje związane z wyborami spowodowały, że działalność PKW została krytycznie oceniona przez 63% pytanych. Wciąż pozytywnie mówiło o niej 22% ankietowanych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Grudniowy sondaż CBOS - spadło zaufanie do Sejmu i prezydenta.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm