pieniadz.pl

Kolejny sondaż CBOS - Polacy bardziej zadowoleni z własnego życia niż z sytuacji w kraju

piątek, 19-12-2014 godz. 09:09

CBOS przeprowadził comiesięczny sondaż dotyczący opinii Polaków na temat aktualnej sytuacji w kraju. 46% ankietowanych uznało, że ogólnie jest ona zła, natomiast 35% respondentów oceniło ją pozytywnie. Reszta, czyli 19% pytanych nie potrafiła określić swojego zdania na ten temat. Kwestie polityczne i gospodarcze większość uważa po prostu za przeciętne, ale coraz lepiej oceniamy jakość własnego życia.
Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło kolejny sondaż sprawdzający, jak Polacy oceniają otaczającą ich rzeczywistość. W tym celu przepytano niespełna tysiąc dorosłych Polaków o opinie dotyczące sytuacji w kraju i w ich własnych gospodarstwach domowych. Wyniki tylko nieznacznie różnią się od tych sprzed miesiąca. Ogólną sytuację w kraju największa grupa pytanych, bo aż 46% uważa za złą. Pozytywnie ocenia ją 35% respondentów, a 19% pytanych nie miało na ten temat zdania.

Jeżeli chodzi o rodzimą sceną polityczną, to 44% ankietowanych uznało ją za przeciętną, podczas gdy 38% pytanych powiedziało wprost, że jest ona zła. Pozytywne zdanie na temat polskiej polityki miało tylko 13% respondentów. Lepiej oceniamy kondycję gospodarczą kraju. Średnio 28% Polaków uważa ją za dobrą i tyle samo twierdzi, że jest ona kiepska. Natomiast 40% pytanych stwierdziło, że nie jest ona ani dobra, ani zła. W obu przypadkach opinie były bardzo zbliżone do tych sprzed miesiąca.

Widać jednak nieznaczną poprawę w przypadku zdania na temat jakości życia samych respondentów. W porównaniu do listopada zwiększył się odsetek tych, którzy twierdzą, że żyje im się dobrze. Sądziło tak 51% ankietowanych, co oznacza wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego miesiąca. O 4 p.p. skurczyła się grupa tych, którzy swoją sytuację uznali za przeciętną. Takiej odpowiedzi udzieliło 39% pytanych.

Lepiej ocenialiśmy także naszą sytuację finansową. Aż o 5 p.p. wzrosła grupa Polaków, którzy twierdzą, że ich warunki materialne są dobre. Przyznało to 49% respondentów. Niemniej jednak wciąż ponad 10% uważa, że kondycja finansowa ich gospodarstw domowych jest zła. O 4 p.p. do poziomu 40% zmalał odsetek odpowiedzi niejednoznacznych.

CBOS pytał także o ocenę sytuacji zakładów pracy. O 4 p.p zmalała grupa osób uważających ją za przeciętną. Odpowiedziało tak 26% ankietowanych. 59% pytanych pozytywnie oceniło kondycję zakładów, a tylko 12% uznało ją za złą.

Po raz kolejny widzimy więc, że więcej spośród nas zadowolonych jest z tego, o czym sami możemy na bieżąco decydować. Nie w pełni odpowiada nam natomiast to, co dzieje się wokół nas i to, na co nie mamy większego wpływu. Choć to my decydujemy o wyborze władz, to jednak nie spełniają one oczekiwań wszystkich obywateli, a w efekcie, zdania na ich temat są bardzo podzielone i wielokrotnie negatywne.

Sytuacja – zarówno ogólna, jak i materialna – naszych rodzin w dużej mierze zależy natomiast od nas samych i jak widać, odsetek tych, którzy narzekają na to, co sami zbudowali, jest relatywnie niski.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Kolejny sondaż CBOS - Polacy bardziej zadowoleni z własnego życia niż z sytuacji w kraju.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm