pieniadz.pl

Jest porozumienie między Cyprem a Trójką [AKTUALIZACJA]

niedziela, 24-03-2013 godz. 14:02

Cyprowi wreszcie udało się dojść do porozumienia z Trójką. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, tylko depozyty wynoszące powyżej 100 tysięcy euro w Bank of Cyprus będą obłożone podatkiem 20%, natomiast wszystkich pozostałych depozytów będzie dotyczył podatek 4-procentowy. Choć te informacje pojawiają się w większości mediów, to jednak nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone przez prezydenta Cypru, Nicosa Anastasiadesa.
Jak podano wczoraj wieczorem, Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Komisja Europejska doszły do porozumienia z władzami Cypru w sprawie opodatkowania tamtejszych depozytów bankowych. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami, podatek ma dotyczyć tych oszczędności, które wynoszą, co najmniej 100 tysięcy euro.

Zakłada się, że depozyty w Bank of Cyprus zostaną obłożone podatkiem w wysokości 20%. Natomiast wszystkie znajdujące się w pozostałych bankach będą podlegały opodatkowaniu w wysokości 4%. Oprócz tego, mówi się, że pieniądze, jakie Cyprowi uda się pozyskać, dzięki znacjonalizowanym funduszom emerytalnym nie zostaną włączone do kwoty, którą Cypr ma zebrać, aby móc otrzymać pomoc finansową z zewnątrz.

Należy jednak zaznaczyć, że informacje podawane przez agencję Reuters nie zostały jeszcze potwierdzone przez prezydenta Cypru, Nicosa Anastasiadesa. Co więcej, wkrótce po przekazaniu tej wiadomości, głowa państwa umieściła na swoim koncie na Twitterze wpis, z którego wynikało, że rozmowy są nadal prowadzone i nie ma jeszcze dokładnych ustaleń.

Jeżeli jednak rzeczywiście udało się dojść do porozumienia w tej ważnej kwestii, to będzie ono musiało wkrótce zostać zaakceptowane przez cypryjski parlament. Dopiero wtedy wszelkie zmiany będą mogły wejść w życie. Sprawa może być o tyle skomplikowana, że w ostatni wtorek parlament nie zgodził się na opodatkowanie oszczędności bankowych. Niemniej jednak, eksperci twierdzą, że trudna sytuacja cypryjskiego sektora bankowego może w końcu zmusić parlament do zgody na radykalne rozwiązania.

Przypomnijmy, że Unia Europejska postanowiła pomoc Cyprowi w ratowaniu banków, jednak wymaga, by kraj sam zdobył część potrzebnej kwoty. Żeby móc otrzymać środki pomocowe w wysokości 10 miliardów euro, musi samodzielnie pozyskać 5,6 miliarda euro.

[AKTUALIZACJA]
Jak jednak oficjalnie ogłoszono w poniedziałek rano, porozumienie pomiędzy Cyprem a jego pożyczkodawcami (EBC, MFW i KE) ma nieco inną postać, niż wcześniej sądzono. Pieniądze zostaną pozyskane, dzięki depozytom o wartości przekraczającej 100 tysięcy euro. Zupełnie zlikwidowany ma zostać bank Laiki, a jego aktywa zostaną przejęte przez Bank of Cyprus. To właśnie z depozytów w tych instytucjach bankowych ściągnięte mają zostać stosowne kwoty. Jeszcze nie wiadomo, jaka będzie opłata nakładana na oszczędności powyżej 100 tysięcy złotych, jednak mówi się, że może ona wynosić nawet 25-40% kwoty depozytu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Jest porozumienie między Cyprem a Trójką [AKTUALIZACJA].

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm