pieniadz.pl

MF planuje zniesienie podatku od oszczędności na mieszkanie

środa, 22-05-2013 godz. 15:03

Resort finansów wyszedł z propozycją zniesienia opodatkowania nakładanego na odsetki z oszczędności zbieranych na mieszkanie. To świetna opcja, która pozwoliłaby w nieco szybszym tempie uzbierać właściwą kwotę, pozwalającą na inwestycję. Należy jednak podkreślić, że możliwość ta nie miałaby dotyczyć wszystkich osób, a tylko tych, które oszczędzają odpowiednio długo.
Ministerstwo Finansów zaproponowało, żeby zrezygnować z podatku od zysków kapitałowych, naliczanego na odsetki przy oszczędnościach zbieranych na mieszkanie. Wysokość takiego opodatkowania wynosi obecnie 19%. Zniesienie tzw. podatku Belki miałoby być korzystne zarówno dla klientów planujących zakup mieszkania czy domu, jak i dla samych instytucji bankowych.

Możliwość skorzystania z tej opcji dotyczyłaby jednak tylko tych osób, które zdecydują się na założenie specjalnego rachunku bankowego. Musiałby on być prowadzony, co najmniej przez 5 lat. Służyłby wyłącznie do gromadzenia środków, które w przyszłości zostaną wydane na nieruchomość. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie zebrane fundusze musiałyby być przeznaczone na ten cel.

Zwolnienie z tego podatku obowiązywałoby w przypadku, w którym klient banku planowałby kupno domu, mieszkania, jak też przyłączonych do niego gruntów oraz praw użytkowania wieczystego. Oprócz tego, na tych samych zasadach można byłoby oszczędzać pieniądze na wykupienie spółdzielczego prawa do mieszkania, bądź też prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Warto dodać, że zwolnienie z opodatkowania odsetek od oszczędności na nieruchomość, obowiązywałoby nie tylko na terenie samej Polski, ale również w innych państwach należących do wspólnoty europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak i w tych należących do Konfederacji Szwajcarskiej.

Zdaniem ekspertów, takie zmiany będą korzystne nie tylko dla klientów, ale również dla banków. Specjaliści zauważają, że jeśli ta opcja zachęci do wzmożonego oszczędzania, to instytucje bankowe będą miały szansę zyskania dodatkowego kapitału. To natomiast pozwoli im na udzielanie kredytów hipotecznych. Tu pojawia się kolejny plus dla klientów, ponieważ ci, którzy będą prowadzili rachunki oszczędnościowe, będą mogli też liczyć na korzystniejsze warunki uzyskania kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do MF planuje zniesienie podatku od oszczędności na mieszkanie.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm