pieniadz.pl

Co oznacza numer konta bankowego?

piątek, 20-06-2014 godz. 16:04

Każdy z nas wie, jak długi jest numer konta bankowego. Praktycznie nikt nie wie jednak, że każda cyfra wchodząca w jego skład ma jakieś znaczenie. Co prawda, mało który klient banku jest w stanie zapamiętać numer swojego konta, lecz warto wiedzieć, co oznaczają jego poszczególne fragmenty.
Numer konta bankowego – bez względu na to, w jakiej placówce mamy rachunek - składa się dokładnie z 26 cyfr. To naprawdę długi i trudny do zapamiętania ciąg znaków. Chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to każdy z nich ma jakieś znaczenie. Jak można rozszyfrować numer naszego konta?

Przed ciągiem cyfr występują zawsze literki będące skrótem kraju, w jakim funkcjonuje dany bank. Dwie pierwsze liczby stanowią natomiast liczbę kontrolną. Są one podstawowymi symbolami kontrolnymi, które mają ścisły związek z pozostałymi cyframi, ponieważ powstają na ich bazie. To one są głównymi numerami, które odpowiadają za wykrywanie pomyłek przy korzystaniu z konta.

W dalszej kolejności znajduje się 8 cyfr związanych z konkretną placówką banku. Jest to numer rozliczeniowy danej instytucji finansowej. Po rozłożeniu tego ciągu symboli na części pierwsze okazuje się, że pierwsze trzy lub cztery cyfry to wskazanie na określony bank, natomiast Kolejnych kilka cyfr to oznaczenie tego oddziału lub filii banku, w którym dokładnie znajduje się rachunek klienta. Za jego nadanie odpowiedzialny jest Narodowy Bank Polski. Ostatnim z tych ośmiu znaków jest symbol będący numerem kontrolnym.

Pozostałych 16 cyfr jest numerem samego, konkretnego konta i przyznawane są one odrębnie każdemu klientowi. Instytucja finansowa sama ustala zasady, według których określany jest ten numer. Pewnym jest, że nigdy żaden z nich nie ma prawa się powtórzyć. Warto dodać, że numer rachunku w wielu krajach jest krótszy, ponieważ liczba kombinacji już przy 10 cyfrach pozwoliłaby zaopatrzyć w konto każdego mieszkańca Ziemi.

Niemniej jednak, w Polsce dużą wagę przywiązuje się do numerów kontrolnych, które pozwalają unikać pojawiania się środków finansowych na nieodpowiednich rachunkach. Poza tym, numery są tak długie, ponieważ dla własnej wygody, instytucje otwierają porachunki, na które wędrują pieniądze klientów, a porachunki generują dodatkowe cyfry.

26-cyfrowe Numeru Rachunku Bankowego obowiązują od 2004r. W Polsce numer jest stosunkowo długi, gdy porównamy go do kont w innych europejskich krajach. Np. w Norwegii numer rachunku składa się tylko z 15 cyfr. Z drugiej jednak strony, na Malcie jest ich aż 31!

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Co oznacza numer konta bankowego?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm