pieniadz.pl

MF podało dane o długu publicznym w 2013r.

środa, 01-01-2014 godz. 10:10

Wczoraj wieczorem opublikowano najnowsze dane dotyczące polskiego długu publicznego. Okazało się, że zgodnie z obliczeniami dokonanymi na podstawie krajowej metodologii znalazł się on na poziomie nieprzekraczającym 55% wartości naszego Produktu Krajowego Brutto. Jeśli natomiast chodzi o metodologię unijną, to znajdował się poniżej 58% PKB.
Najnowsze dane wskazują, że dług publiczny w 2013r. nie przekraczał 55% wartości polskiego Produktu Krajowego Brutto przy obliczeniach dokonanych zgodnie z krajową metodologią. Jeśli chodzi o rezultat uzyskany na podstawie wyliczeń europejskich jednostek, to był on nieco wyższy i nie przekraczał 58% PKB.

To wynik wyższy niż przed rokiem, gdy według polskiej metodologii dług publiczny wynosił 52,7%, natomiast według metodologii unijnej było to 55,6%.

Jeżeli chodzi o prognozy rządowe zawarte w budżecie na przyszły rok, to zakładały one, że pod koniec 2013r. dług publiczny będzie wynosił 54,8%. Niemniej jednak, minister finansów podkreślił, że dokładne i ostateczne dane dotyczące stosunku długu publicznego do wartości PKB w całym 2013r. zostaną podane dopiero w maju 2014r.

Późne publikacje konkretnych danych wynikają z faktu, iż należy jeszcze dokonać precyzyjnych obliczeń związanych z zadłużeniem jednostek działających w sektorze finansów publicznych. Poza tym, trzeba jeszcze poczekać na informacje z Głównego Urzędu Statystycznego na temat nominalnego PKB.

Wiceminister finansów podał wczoraj również, że udział zagranicznych inwestorów w długu Skarbu Państwa wynosił w końcówce ubiegłego roku 51,6%, co oznacza, że był o 2,9% niższy niż w analogicznym okresie roku 2012. Natomiast ich udział w długu krajowym wynosił ok. 33,0%, czyli był o 2,1% niższy niż pod koniec wcześniejszego roku.

Ponadto, resort finansów poinformował, że w całym długu Skarbu Państwa wartość samego długu w obcych walutach była o 1,3% niższa niż pod koniec poprzedniego roku. Spadła ona z poziomu 31,6% do 30,3%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (02.01.2014 09:06)

lol

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm