pieniadz.pl

Młodzi Polacy otrzymają pomoc w zakładaniu własnego biznesu

piątek, 22-11-2013 godz. 16:04

Już w tym roku rozpoczęty zostanie pilotażowy program pożyczek udzielanych na szczególnie korzystnych warunkach studentom oraz absolwentom uczelni wyższych. Choć na razie ma się on pojawić w 3 województwach, to Ministerstwo Finansów współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zapewnia, że w przyszłym roku na wsparcie będą mogły liczyć także osoby zamieszkujące pozostałe tereny kraju.
Już teraz studenci i absolwenci szkół wyższych, którzy chcą otworzyć własną firmę na terenie województwa mazowieckiego, małopolskiego lub świętokrzyskiego mogą ubiegać się o pożyczki z wyjątkowo niskim oprocentowaniem wynoszącym ok. 0,67% rocznie.

Pożyczki oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego młodym Polskom będą udzielane na okres 7 lat. Istnieje przy tym możliwość złożenia wniosku z prośbą o rok karencji, podczas której uiszczane musiałyby być jedynie odsetki.

Dodatkowo, jeśli pożyczkobiorca zdecyduje się zatrudnić inną osobę bezrobotną w okresie do 3 miesięcy od momentu uzyskania środków finansowych i otwarcia działalności gospodarczej, będzie mógł otrzymać kolejnych 20 tysięcy złotych. Jeśli stanowisko pracy zostanie utrzymane, to po roku przeznaczona na jego utworzenie pożyczka zostanie umorzona.

O pożyczkę na założenie własnej firmy może starać się osoba, która albo studiuje na ostatnim roku dowolnego kierunku, albo otrzymała dyplom ukończenia uczelni wyższej nie dawniej niż 48 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pożyczki. Maksymalna przyznana kwota może sięgać 60 tysięcy złotych.

Dodatkowym warunkiem jest wykazanie, że osoba ubiegająca się o pożyczkę nie prowadziła na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy własnej działalności gospodarczej. Co ważne, aby dostać pożyczkę, wcale nie trzeba widnieć na liście bezrobotnych prowadzonej przez urząd pracy. Ponadto, nie trzeba być zameldowanym w żadnym z województw, w których prowadzony będzie program pilotażowy. Trzeba jednak właśnie na ich terytorium otworzyć przedsiębiorstwo.

Wraz z wnioskiem o przyznanie pożyczki, należy złożyć plan przedsięwzięcia oraz jego kosztorys. Należy w nim zawrzeć wszystkie opłaty związane z prowadzeniem firmy, w tym koszt wynajmu lokum, pozyskania towarów lub usług itp. Te osoby, które planują otwarcie firmy w regionach jeszcze nie objętych programem, mogą już tworzyć takie biznesplany, by od razu po uruchomieniu akcji przyznawania pożyczek, złożyć stosowny wniosek.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Młodzi Polacy otrzymają pomoc w zakładaniu własnego biznesu.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm