pieniadz.pl

Nowe polskie firmy mają problem z przetrwaniem roku

niedziela, 12-03-2017 godz. 20:08

Z danych GUS-u wynika, że znaczna część firm powstałych w 2015r. nie zdołała przetrwać na rynku nawet jednego roku. Tylko niespełna 70% funkcjonowało po okrągłych 12 miesiącach od momentu założenia. Najgorzej wypadły przedsiębiorstwa działające w woj. wielkopolskim i mazowieckim. Przetrwało tam mniej niż 60% podmiotów gospodarczych.
W Polsce panują warunki sprzyjające zakładaniu nowych firm. Obywatele mający dobrą koncepcją i potrafiący opracować przekonywujący biznesplan mogą liczyć na wsparcie finansowe w celu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Coraz łatwiejsze są także wszelkie etapy otwierania firmy, a sprawy urzędowe zajmują coraz mniej czasu. Niestety, utrzymanie przedsiębiorstwa na rynku dla wielu okazuje się zbyt trudne.

Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno dane dotyczące losów firm, które zostały otwarte w 2015r. 254,6 tys. jednostek gospodarczych, aż 31,1% nie przetrwało nawet roku. Spore różnice w długości istnienia poszczególnych podmiotów widać zarówno w konkretnych branżach, jak i w określonych regionach kraju.

Najłatwiej było przetrwać firmom działającym w branży informatycznej i komunikacyjnej. Wskaźnik przeżycia wynosił tam 82,8%. W pierwszej trójce, z ponad 80 procentami firm, które działały minimum rok, znalazły się też opieka zdrowotna i pomoc społeczna (81,7%) oraz edukacja (80,8%). Należy jednak dodać, że tego typu jednostek powstało stosunkowo mało. Na przestrzeni całego 2015r. było to odpowiednio 13,9 tys., 14,9 tys. i 8,4 tys. firm.

Zdecydowanie więcej założono przedsiębiorstw, zajmujących się naprawą i sprzedażą samochodów. Było ich 54,4 tys., jednak tylko 68,9% zdołało przetrwać ponad rok. Dużo było też firm budowlanych (42,2 tys.), jednak ich żywotność wypadła jeszcze słabiej. Dłużej niż rok funkcjonowało jedynie 60,6% spośród nich. Jeszcze słabszy był wskaźnik przeżycia w przypadku firm oferujących zakwaterowanie i gastronomię. Niewiele ponad połowa, bo 54,7% działało rok lub więcej.

Największa liczba firm radzących sobie na rynku, co najmniej rok, odnotowana została na Śląsku. Na 24,1 tys. podmiotów gospodarczych utrzymało się 81,8% z nich. W Małopolsce wskaźnik przeżycia firm założonych w 2015r. wyniósł 79,2%, a na Podkarpaciu było to 77,6%. Na szarym końcu znalazły się: Wielkopolska (58,9%), Mazowsze (59,5%) i Opolszczyzna (60,4%).

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Nowe polskie firmy mają problem z przetrwaniem roku.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm