pieniadz.pl

Najważniejsze fakty o programie 500+

środa, 03-02-2016 godz. 17:05

Wyczekiwany przez niemal wszystkich rodziców więcej niż jednego dziecka program dofinansowań rządowych 500+ został zatwierdzony przez rząd i ma wejść w życie 1 kwietnia tego roku. Wbrew początkowym pogłoskom, nie będzie w nim obowiązywał próg dochodowy. 500zł na drugie i każde kolejne dziecko otrzymają wszystkie rodziny, które zgłoszą chęć uzyskiwania takich dopłat.
Rodzice wreszcie się doczekali – oficjalnie przyjęto projekt dofinansowań rządowych na dzieci 500+. Chociaż nie wszystkie jego zapisy wyglądają dokładnie tak, jak było to zapowiadane, to jednak większość rodzin i tak cieszy się i przygotowuje już do wnioskowania o przysługujące im pieniądze. A co należy wiedzieć o programie 500+, zanim pójdzie się po wypłacane w jego ramach środki?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że nie istnieją żadne limity dochodowe, dlatego po 500zł może udać się każdy, bez względu na swoją sytuację materialną. Tak jak zapowiadano, na jedno dziecko przypadać  będzie 500zł i będzie można je dostać dopiero na drugą i każdą kolejną pociechę.

Wyjątkiem będzie sytuacja, w której na jedną osobę w gospodarstwie domowym przypada nie więcej niż 800zł miesięcznie. Wtedy będzie można otrzymać dofinansowanie także na pierwsze dziecko. W przypadku dzieci niepełnosprawnych próg dochodowy będzie wynosił 1200zł na osobę.

Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o sytuację zawodową. Świadczenie przysługuje zarówno rodzicom pracującym, jak i bezrobotnym, studiującym, zatrudnionym na umowy cywilnoprawne. Nie ma więc tak naprawdę znaczenia status zawodowy i finansowy opiekunów prawnych. Jedynym obostrzeniem jest wiek dziecka. W momencie uzyskania przez nie pełnoletniości, dopłaty przestają by wypłacane.

Bardzo ważny jest też fakt, że dofinansowanie 500+ nie będzie uwzględniane jako dochód podczas wyliczania środków przypadających na jedną osobę w celu wydania decyzji odnośnie przyznania innych świadczeń socjalnych. Pieniądze z dopłat trafiały będą zawsze do określonej osoby. Może to być matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun fatyczny.

Wnioski o 500zł na dziecko można będzie składać w urzędach gminy, miasta, w ośrodku pomocy społecznej, ale dostępna będzie też opcja złożenia go drogą zdalną. Przy ubieganiu się o dofinansowanie na pierwsze dziecko będzie trzeba okazać dokumenty potwierdzające dochody rodziny. W pozostałych przypadkach będą one zbędne.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Najważniejsze fakty o programie 500+.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm