pieniadz.pl

Nowy raport MSW na temat bezpieczeństwa w Polsce

środa, 03-07-2013 godz. 16:04

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało najnowszy raport dotyczący bezpieczeństwa w Polsce w 2012r. Okazało się, że na przestrzeni tych 12 miesięcy zmniejszyła się liczba przestępstw ogółem oraz przestępstw kryminalnych, w tym też czynów karalnych popełnianych przez osoby nieletnie. Mimo tego, liczba zdarzeń tego typu wciąż przekracza milion. Wzrasta przy tym ilość kradzieży i przestępstw narkotykowych.
Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w 2012r. zmniejszyła się w Polsce liczba przestępstw. Ogólnie było ich 1,1 miliona, czyli o 3,4% mniej niż w roku poprzednim. Samych przestępstw kryminalnych było o 13 tysięcy mniej niż w 2011r., co oznacza, że odnotowano ich w ubiegłym roku 781 tysięcy.

Jeżeli chodzi o konkretne czyny karalne, to największy spadek zanotowano wśród liczby popełnianych w Polsce zabójstw. W 2012r. było ich o 12,1% mniej niż w roku wcześniejszym, co oznacza, że doszło do zabójstwa 582 osób. Zauważalne były też spadki liczby rozbojów, bójek i pobić. Według raportu, w 2012r. doszło do 24,5 tysiąca tych pierwszych czynów karalnych oraz do 11,4 tysiąca bójek i pobić.

Wzrost liczby popełnianych czynów karalnych odnotowano wśród przestępstw przywłaszczenia mienia, których w 2012r. było 26,3 tysiąca, czyli o 5 tysięcy więcej niż w roku wcześniejszym. Poza tym, doszło do 127 tysięcy kradzieży z włamaniem oraz do 230 tysięcy zwykłych kradzieży.

Oprócz tego, na przestrzeni 12 miesięcy ubiegłego roku o 2,5% wzrosła liczba przestępstw związanych z narkotykami. W 2012r. odnotowano 76 tysięcy czynów karalnych w postaci produkcji, handlu lub posiadania tych substancji.

Rosnącym problemem był także wzrost liczby handlarzy dopalaczami, którzy prowadzą swoją działalność głównie w sieci. Niestety, od momentu wprowadzenia ustawy zakazującej sprzedaży takich środków psychoaktywnych, nie udało się ograniczyć ich sprzedaży zgodnie z planem.

Jak w każdym roku, tak i tym razem, poza informacjami dotyczącymi przestępczości na terenie Polski w poprzednim roku, w raporcie znalazły się również wskazówki, które mają pomóc w ustaleniu strategii walki z przestępczością w następnych latach. Do najważniejszych rekomendacji należy ta, zgodnie z którą policja oraz inne organy, instytucje i urzędy powinny ściśle współpracować, by skuteczniej zapobiegać przestępczości oraz wykrywać ją.

Zdaniem MSW, należy też wprowadzić dokładnie opracowane programy rządowe, które pozwolą na walkę z największymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa wewnętrznego Polski, czyli z korupcją, przestępczością gospodarczą oraz terroryzmem.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Nowy raport MSW na temat bezpieczeństwa w Polsce.

Podobne

Kursy walut 2020-08-05

+ więcej
  • EUR euro 4,3979 -0,18%  -0,81gr
  • USD dolar 3,7143 -0,59%  -2,21gr
  • GBP funt 4,8665 -0,33%  -1,63gr
  • CHF frank 4,0810 +0,01%  +0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm