pieniadz.pl

Podsumowanie 20. szczytu Unii Europejskiej

sobota, 30-06-2012 godz. 13:01

Rozpoczęty w czwartek szczyt państw Unii Europejskiej zakończył się podjęciem wielu ważnych decyzji. Większość z nich dotyczyła kwestii stricte finansowych, jak choćby te związane z pomocą dla Hiszpanii i Włoch czy nadzorem nad bankami europejskimi. Analitycy wypowiadają się bardzo dobrze na temat ustaleń polityków UE. Uważają, że efekt rozmów będzie sprzyjał wzmacnianiu integracji europejskiej oraz walce z kryzysem.
Jedną z ważniejszych decyzji, jakie podjęto podczas ostatniego szczytu państw UE była ta dotycząca wyboru przewodniczącego Eurolandu. Będzie nim luksemburski premier, Jean-Claude Juncker.

Ponadto, ustalono, że w życie wprowadzony ma zostać europejski nadzór bankowy. Zgodnie z założeniami, miałby go sprawować Europejski Bank Centralny. Byłby to jeden z pierwszych kroków prowadzących do stworzenia unii bankowej. Natomiast sama unia to jeden z 4 filarów, które miałyby na celu wzmocnienie relacji pomiędzy krajami europejskimi. Poza unią bankową, państwa będą dążyły do unii fiskalnej, a także do intensyfikacji koordynacji polityk budżetowych oraz do zagwarantowania optymalnej demokratyzacji tychże procesów.

W razie istnienia tak ścisłych powiązań monetarnych i gospodarczych, można by zdecydować się na bezpośrednie dofinansowanie banków poszczególnych krajów. Oznacza to, że środki trafiałyby z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego wprost do instytucji finansowych, pomijając rząd danego kraju. Maksymalna wysokość takiej pożyczki mogłaby wynieść 500 mld euro. Dotychczas pożyczki były udzielane władzom, które dopiero później przekazywały pieniądze poszczególnym bankom. Wiązało się to ze zwiększoną ilością procedur, co w efekcie znacznie podwyższało koszty całego procesu pożyczkowego.

Aby zabezpieczyć Hiszpanię przed prywatnymi inwestorami, którzy mogliby domagać się większych odsetek z tytułu długów tego kraju ustalono, że wsparcie finansowe otrzymane z EFSF będzie kontrolowane przez EMS. Nie będzie jednak odbywało się to na zasadzie pierwszeństwa udziałowców EMS przed prywatnymi kredytodawcami.

Jedną z ważniejszych kwestii podczas 20. Szczytu UE było również zatwierdzenie Pakietu Wzrostu i Zatrudnienia. Jego wartość to 120 mld euro, przy czym 55 mld euro to środki pochodzące z niewykorzystanych funduszy strukturalnych. Mają one zostać przeznaczone na inwestycje sprzyjające głównie rozwojowi średnich i małych przedsiębiorstw. Będą również wspierały zatrudnienie.

Poza tym, politycy biorący udział w szczycie unijnym zadecydowali o zwiększeniu zdolności pożyczkowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego o 60 mld euro. Jest to związane z podniesieniem się jego kapitału. Dzięki udziałowcom, którymi są kraje unijne, jego kapitał miałby być większy o 10 mld euro.

Dodatkowo, zostało zatwierdzone, że w razie potrzeby, Euroland pomoże w wykupie obligacji Włoch czy Hiszpanii, a ewentualnie, również innych państw, które uskarżają się na zbyt duże koszty finansowania się na rynkach. Póki co, nie ustalono jednak żadnych poważniejszych wytycznych określających procedury tych działań.

Przywódcy krajów unijnych starali się również wybrać miejsce na główną siedzibę sądu patentowego. Ostatecznie uznano, że powstanie ona w Paryżu. Jednak będzie też miała swoje filie działające w Londynie oraz w Monachium.

Mniej udane okazały się być natomiast rozmowy dotyczące nowego budżetu obejmującego okres od 2014 do 2020 roku. Ustalono jedynie, że do końca bieżącego roku należy dojść do sensownego porozumienia w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Podsumowanie 20. szczytu Unii Europejskiej.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm