pieniadz.pl

Polacy coraz więcej wydają na dobrej jakości jedzenie

sobota, 23-04-2016 godz. 20:08

Z informacji opublikowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w 2015r. Polacy więcej niż rok wcześniej wydawali na jedzenie z wyższej półki. Zdaniem ekspertów, w dużej mierze wynika to z deflacji i łatwiejszego dostępu do lepszej jakości pożywienia. Żywność była rok temu o 1,8% tańsza niż w 2014r.
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przedstawił niedawno bardzo ciekawe dane na temat zwyczajów Polaków związanych z zakupami spożywczymi. Jak przekazała do informacji publicznej prof. Krystyna Świetlik, w 2015r. kupowaliśmy żywność wyższej jakości niż rok wcześniej. Niestety, niekoniecznie wynika to ze zmiany nawyków i większej dbałości o dietę.

Na podstawie danych regularnie publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, eksperci doszli do wniosku, że zwiększona konsumpcja produktów spożywczych lepszej jakości wynika głównie z odnotowanej przed rokiem deflacji. Dokładniej, ceny żywności skurczyły się w ubiegłym roku o 1,8% w stosunku do 2014r.

Szczegółowe dane wskazują, że między styczniem a wrześniem minionego roku znacząco, bo o 14,3% w ujęciu rocznym zwiększyła się ilość kupowanego mięsa z kaczek, gęsi i indyków. Jest ono droższe od najpopularniejszego drobiu, czyli kurczaków. Spadała natomiast ilość nabywanych ziemniaków, mimo wzrostu o 10% konsumpcji przetworów ziemniaczanych.

Zaobserwowano również, że Polacy częściej zwracali uwagę na wygodę, a nie na niskie ceny produktów spożywczych. Świadczyć ma o tym m.in. fakt, że 2,9% mniej kupowaliśmy najpopularniejszych warzyw, jak cebula, marchewka czy kapusta, za to o 7,1% większa była konsumpcja warzyw mrożonych, które są szybsze w przygotowaniu do spożycia.

Oprócz tego w 2015r. zauważalny był wzrost ogólnej konsumpcji owoców. Co ciekawe, mimo że Polska wytwarza największą ilość jabłek, to jednak kupiliśmy ich przed rokiem o 3,7% mniej niż w roku 2014. Deflacja w kategorii produktów spożywczych dała nam za to zwiększone możliwości konsumpcji owoców importowanych z zagranicy.

Zdaniem analityków, w bieżącym roku obserwowany w 2015r. trend będzie się utrzymywał. Co prawda, zakłada się wzrost cen, jednak ma on być minimalny, dlatego raczej nie zniechęci Polaków do sięgania po żywność lepszej kategorii.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy coraz więcej wydają na dobrej jakości jedzenie.

Podobne

Kursy walut 2023-06-05

+ więcej
  • EUR euro 4,4851 -0,66%  -2,97gr
  • USD dolar 4,1933 +0,07%  +0,30gr
  • GBP funt 5,2031 -0,97%  -5,12gr
  • CHF frank 4,6041 -0,63%  -2,91gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm