pieniadz.pl

Ceny popularnych produktów znów w górę

niedziela, 27-01-2013 godz. 11:11

Ceny produktów w Polsce bezustannie wzrastają, a gospodarstwa domowe odczuwają to coraz mocniej. Pośród towarów, których ceny drożeją najbardziej, często wymieniane są te spożywcze. Ponadto, znaczne podwyżki w ubiegłym roku dotyczyły też cen niektórych mediów. Niestety, sytuacja jest tym gorsza, że nie wzrastają wynagrodzenia, a dodatkowo pogłębia się bezrobocie, które jeszcze w tym roku może sięgnąć nawet 14%.
W ubiegłym roku spore były wzrosty cen prądu. Na przestrzeni całych 12 miesięcy zwiększyły się one łącznie aż o 6,7%. Jest to o tyle mocno odczuwalne, że raczej nikt z nas nie może zrezygnować z tych opłat, a to oznacza, że wzrost cen odbija się na sytuacji niemal każdego Polaka.

Poza tym, duże były także wzrosty cen odzieży i obuwia. To kolejna branża, które odnosi się praktycznie do każdego z nas. Nie możemy uniknąć kupowania ubrań, więc wszyscy musimy pogodzić się z faktem, że wizyty w sklepach będą nas kosztowały coraz więcej.

Inflacja była również zauważalna, jeśli chodzi o edukację, co jest szczególnie odczuwalne przez rodziców uczniów, a także przez studentów. Wzrosty te wynoszą 4,2%.

Niestety, o 3,2% wzrosły także opłaty związane z opieką zdrowotną. Mimo tego, że prace nad wprowadzeniem w tym roku systemu eWUŚ poprawiły komfort korzystania z tego typu usług, to jednak musimy przygotować się na wyższe opłaty. Tym bardziej, że nowa ustawa refundacyjna wniosła wiele zmian w cenach produktów farmaceutycznych. Poza tym, ustalenia dotyczące aptek spowodowały, że nie możemy w nich liczyć na promocje i konkurencyjne akcje marketingowe.

Znaczny wzrost cen zauważyliśmy w przypadku produktów spożywczych. Aż o 4,3% podrożała żywność, jak również napoje bezalkoholowe. Takie podwyżki dotyczą już bezwzględnie wszystkich obywateli naszego kraju.

Niemniej jednak,  najbardziej podrożały paliwa, z których korzystamy przy użytkowaniu prywatnych środków komunikacyjnych. Wzrost cen sięgał aż 10,9%. Oprócz tego, wzrosły też koszty nabycia papierosów i alkoholu o 4,1%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Ceny popularnych produktów znów w górę.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm