pieniadz.pl

Polacy nie piszą prawdy w CV, bo chcą je podrasować

czwartek, 19-02-2015 godz. 18:06

Tagi: PracaCV
Chociaż w poszukiwaniach pracy najlepiej sprawdza się bogate CV, to jednak powinno ono być też w pełni prawdziwe. Okazuje się jednak, że niemal połowa Polaków pozwala sobie na pewne kłamstwa, by ubarwić dokumenty aplikacyjne. Najczęściej przesadzamy ze znajomością języków obcych oceniając ją na wyższą, niż jest w rzeczywistości, ale też dodajemy sobie doświadczenia i umiejętności.
To dość oczywiste, że dokumenty tak istotne, jak choćby papiery aplikacyjne powinny zawierać same prawdziwe informacje. Okazuje się jednak, że wielu z nas wychodzi z założenia, iż cel uświęca środki, dlatego decydujemy się na pewne przekłamania, by poprawić swoje CV.

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców z Craig School of Business wynika, że w 2013r. zrobiło tak 44% spośród nas. 80% podaje nieprawdziwe informacje dotyczące znajomości języków obcych. Uznajemy, że posługujemy się nimi lepiej, niż rzeczywiście potrafimy. 49% osób przyznało, że nagina fakty, jeśli chodzi o zakres ich obowiązków na wcześniej piastowanych stanowiskach.

36% osób wymieniło w CV więcej programów, niż jest w stanie obsłużyć. Oprócz tego sporo obywateli naszego kraju wymyśla sobie dodatkowe umiejętności, które mogą poprawić ich wizerunek w oczach potencjalnego pracodawcy, a także wydłużają swój staż pracy, dodając zmyślone doświadczenia zawodowe.

Pocieszeniem może być jednak fakt, że to nie Polacy kłamią najbardziej. Wszystkie inne nacje przebijają Amerykanie. Oszacowano, że 58% kandydatów do pracy podaje nieprawdziwe informacje po to, żeby lepiej wypaść w oczach rekruterów. Niemniej jednak wszyscy eksperci są zgodni, co do tego, że oszukiwanie w CV nie ma sensu.

Praktycznie każdy rekruter jest w stanie sprawdzić najważniejsze kwestie, o jakich napisaliśmy. Potwierdzeniem umiejętności mogą być proste zadania, które zostaną na powierzone, a doświadczenie można sprawdzić kontaktując się z poprzednimi pracodawcami. Wszelkie ubytki wiedzy czy zdolności wyjdą na jaw w trakcie pracy, co jedynie pogorszy naszą sytuację, bo jeśli dostaniemy pracę, to najprawdopodobniej nie zdołamy jej utrzymać.

Dlatego też specjaliści ostrzegają, że koloryzowanie w CV nie daje żadnych dobrych efektów. Co więcej, może nas ośmieszyć w oczach rekrutera, a czasem nawet całej firmy. W dodatku, jeśli rekruter odkryje nasze kłamstwa, raczej nie dam nam się z nich wytłumaczyć, a my stracimy szansę na zatrudnienie i najemy się nie lada wstydu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy nie piszą prawdy w CV, bo chcą je podrasować.

Podobne

Kursy walut 2020-11-27

+ więcej
  • EUR euro 4,4843 +0,23%  +1,01gr
  • USD dolar 3,7614 +0,07%  +0,28gr
  • GBP funt 5,0239 +0,04%  +0,18gr
  • CHF frank 4,1477 +0,30%  +1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm