pieniadz.pl

Polscy emigranci wysyłają do Polski coraz więcej pieniędzy

wtorek, 02-10-2012 godz. 16:04

Dużo się ostatnio mówi o nowej fali emigrantów, którzy masowo wyjeżdżają na zachód Europy w celach zarobkowych. W związku z tym, po raz kolejny można też zaobserwować wzmożone sumy pieniędzy napływających do kraju, dzięki dochodom Polaków żyjących zagranicą. Analitycy podkreślają przy tym, że kwoty te są coraz większe.
W tym roku napływ pieniędzy od emigrantów jest sporo większy, niż w roku ubiegłym. Analitycy zwracają przy tym uwagę na fakt, że jest to głównie zasługą tych Polaków, którzy wyjechali zagranicę w ostatnim czasie. Ci, którzy wyjeżdżali na zarobek przy pierwszej, dużej fali emigracji – po otwarciu granic europejskich dla naszego kraju, albo już wrócili do Polski, albo postanowili zostać zagranicą na stałe i to tam nie tylko zarabiają, ale też kupują oraz inwestują.

Według dokładniejszych danych, między styczniem a czerwcem 2012r. polscy emigranci przesłali do ojczyzny niemal 2 miliardy euro, co w przeliczeniu na złotówki daje 8,4 miliarda zł. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jest to o 731 milionów zł więcej. Jak przypominają specjaliści, wiąże się to przede wszystkim, ze zwiększoną liczbą emigrantów. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy ich ilość wzrosła o 60 tysięcy, a to znaczy, że poza granicami kraju żyje i pracuje obecnie ok. 2 mln 60 tys. rodaków. W szacunkach GUS nie uwzględniono jednak tych osób, które wyemigrowały w ostatnich czasach, a z uwagi na okres wakacyjny, takich Polaków było całkiem sporo.

Po porównaniu liczby nowych emigrantów oraz wysokości wysyłanych do Polski pieniędzy, analitycy przyznają, że wzrost ten utrzymuje się na średnim poziomie. Zauważają, że ci, którzy wyjeżdżali przed kilkoma laty przysyłają coraz mniej pieniędzy. Często też sprowadzają do siebie całe swoje rodziny, co niejednokrotnie przekłada się na fakt, że zupełnie odcinają się od ojczyzny, układając sobie nowe życie w innym kraju. Stąd też wiemy, że najwięcej środków finansowych pochodzi od nowych emigrantów.

Licząc od momentu włączenia Polski do Unii Europejskiej, rodzimi emigranci przysłali już do ojczyzny przeszło 140 miliardów złotych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polscy emigranci wysyłają do Polski coraz więcej pieniędzy.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm