pieniadz.pl

Produkcja przemysłowa w strefie euro notuje spadki

piątek, 13-09-2013 godz. 15:03

Pomimo tego, że wielu ekspertów spodziewało się już, iż wyniki gospodarcze krajów europejskich, jak i samej unii będą się systematycznie poprawiały, to jednak dane na temat produkcji przemysłowej w strefie euro zawiodły. Wczoraj okazało się, że w lipcu zmalała ona zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Odczyty były gorsze od przewidywań.
Jak wynika z danych opublikowanych wczoraj przez Eurostat, produkcja przemysłowa w strefie euro bardzo zawiodła. W lipcu zanotowała spadek o 1,5% w ujęciu miesięcznym i o 2,1% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Natomiast w całej Unii Europejskiej produkcja przemysłowa zanotowała spadek o 1,7% r/r.

Ze względu na ostatnie, dobre odczyty wskaźników PMI dla poszczególnych krajów strefy euro oraz całego Eurolandu, a także z uwagi na wzrost wartości PKB strefy euro w II kwartale tego roku, analitycy oczekiwali, że sytuacja unii walutowej zacznie się w pełni poprawiać. Słaby wynik produkcji przemysłowej był więc sporym zaskoczeniem.

Szczególnym zawodem były dane dotyczące produkcji w Niemczech. Okazało się, że w kraju o największej europejskiej gospodarce spadła ona o 2,3% w stosunku do wyniku z czerwca tego roku. W porównaniu do lipca 2012r. był to spadek wynoszący 2,5%.

Eksperci przyznają, że w związki z tak słabym odczytem, nie powinniśmy raczej oczekiwać, ze w III kwartale gospodarka strefy euro znów będzie przyspieszała. Euroland będzie ciągnięty w dół głównie przez słabe wyniki gospodarcze krajów leżących na południu Europy.

Strefę euro obciążają dane napływające z Grecji i Włoch. Grecy nadal nie są w stanie pokonać kryzysu. Ich gospodarka wypada fatalnie, a dodatkowo, bezustannie rośnie stopa bezrobocia, która z każdym miesiącem bije kolejne rekordy wielkości. Oznacza to, że nie poprawi się tam na razie sprzedaż detaliczna, a więc także produkcja przemysłowa będzie kulała.

Sytuacja we Włoszech wygląda nieco lepiej, a mimo tego, tamtejsza produkcja przemysłowa zanotowała w lipcu spadek aż o 4,3% w ujęciu rocznym. Pojawiają się prognozy, że także włoskie PKB może zanotować spadek nawet o ok. 2% r/r.

Odczyt dotyczący produkcji przemysłowej w strefie euro pokazał, że w Polsce sprawy mają się naprawdę nieźle. Podczas, gdy produkcja w Eurolandzie notuje spadki, to u nas, według Eurostatu, w lipcu wzrosła ona o 3,8% w ujęciu rocznym.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Produkcja przemysłowa w strefie euro notuje spadki.

Podobne

Kursy walut 2020-09-17

+ więcej
  • EUR euro 4,4514 -0,03%  -0,14gr
  • USD dolar 3,7713 +0,50%  +1,87gr
  • GBP funt 4,8874 +0,88%  +4,27gr
  • CHF frank 4,1410 +0,09%  +0,37gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm