pieniadz.pl

Reforma emerytalna została przegłosowana

piątek, 11-05-2012 godz. 13:01

Po wielu dyskusjach, nowelizacja reformy emerytalnej wreszcie została przegłosowana. Za jedną z najbardziej kontrowersyjnych ustaw opowiedziało się 268 posłów. Przeciw było 185. Działacze NSZZ „Solidarność” starają się blokować wyjście z Sejmu i zapowiadają dalsze protesty, sprzeciwiając się wydłużeniu wieku emerytalnego.
Zgodnie z nową ustawą, wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany i wydłużony do 67 roku życia. Zmiany wejdą w życie w 2013r. Od tej pory, co roku wiek emerytalny będzie wydłużany o 3 miesiące. Wprowadzone zostaną także emerytury częściowe. Będą one przysługiwały kobietom, które ukończyły 62 lata i przepracowały 35 lat podlegając ubezpieczeniu oraz mężczyznom powyżej 65. roku życia, których staż ubezpieczeniowy wynosi, co najmniej 40 lat. W efekcie zmian, do 2020r. mężczyźni osiągną oczekiwany wiek emerytalny 67 lat. W przypadku kobiet nastąpi to dopiero w roku 2040.

Ponadto, przyjęta została poprawka, która ma zobowiązywać ministra pracy do wspierania zatrudnienia seniorów oraz do stworzenia programu, który umożliwiałby skuteczną aktywizację ludzi, którzy ukończyli 60 lat. Program ma pojawić się do końca 2013r. Jest to kompromis pomiędzy staraniami rządu, który chciał wydłużyć termin do roku 2014, a staraniami PiS-u, który domagał się, by nastąpiło to jeszcze w roku 2012. Minister pracy ma również propagować całkowitą równość kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Głos w sprawie rent i emerytur zabrało też PSL. Udało się przegłosować wprowadzenie dwóch proponowanych przez nich poprawek. Przede wszystkim, dają rolnikom możliwość uzyskania pełnej kwoty emerytury lub renty rolniczej nawet, jeśli prowadzą oni działalność rolniczą razem z małżonkiem, który otrzymuje ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Jeżeli natomiast ktoś pobiera rentę rolniczą i jest przy tym niezdolny do pracy w rolnictwie, ma pełne prawo do pracy pozarolniczej. Dodatkowa pensja nie będzie skutkowała odebraniem renty.

Dodatkowym ustaleniem jest przyznanie prawa do odprowadzania składek emerytalnych ludziom pracującym w ramach umowy o dzieło. Postanowienia końcowe nakazały przeprowadzanie przeglądu postępów we wprowadzaniu w życie reformy. Mają one odbywać się, co 4 lata.

Chociaż za reformą emerytalną opowiedziało się 268 posłów, to jednak aż 185 było przeciwnych. Od głosu wstrzymały się 2 osoby. Solidarna Polska od razu po wynikach zapowiedziała, że tuż po tym, jak prezydent podpisze ustawę, partia zaproponuje nowy projekt, którego celem będzie obalenie dokumentu dotyczącego reformy emerytalnej. Natomiast działacze NSZZ „Solidarność” planują blokady Sejmu oraz powszechne protesty prowadzone nawet w trakcie Euro 2012. Zapowiadają również, że będą odwoływać się od ustawy nawet, jeśli miałoby się to skończyć sprawą przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Mariusz (18.05.2012 09:00)

Rząd Tuska nie dostrzegając patologii problemu że mamy najmłodszych emerytów w Europie, zamiast wydłużyć wiek emerytalny tych młodych jeszcze zdolnych do pracy którzy i tak dorabiają to wydłużył wiek emerytalny schorowanych przeważnie już zwolnionych z pracy dziadków których już żaden pracodawca nie przyjmie do pracy. PO boi się prawdziwej reformy ubezpieczeń społecznych ZUS i KRUS zastępując to tylko ustawą podwyższającą wiek emerytalny.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm