pieniadz.pl

Duże zmiany w rządzie - premier zmienił ministrów

wtorek, 09-01-2018 godz. 16:04

Zgodnie z zapowiedziami, początek nowego roku przyniósł zmiany w polskim rządzie. Nowy premier powołał aż sześciu nowych ministrów, a kilku innych przeniósł do odmiennych resortów. Zmiany zaszły m.in. w ministerstwie obrony narodowej, środowiska, zdrowia i infrastruktury. Jak obecnie wygląda Rząd RP?
Już przy dymisji Beaty Szydło i mianowaniu Mateusza Morawieckiego na nowego szefa rządu wiadomo było, że na początku nowego roku czeka Polskę poważniejsza rekonstrukcja rządu. Tak też się stało i dzisiaj poznaliśmy nowych ministrów oraz trzy nowe resorty.

Należy jednak podkreślić, że wprowadzane zmiany niekoniecznie oznaczają pojawienie się w rządzie nowych twarzy. Niektóre były bowiem jedynie roszadami, polegającymi na przydzieleniu konkretnego ministra do innego resortu.

I tak oto, na fotelu piastowanym dotychczas przez samego Mateusza Morawieckiego zasiądzie Teresa Czerwińska. Nowym ministrem zdrowia został Łukasz Szumowski, który zastąpił Konstantego Radziwiłła. Odwołany z funkcji ministra środowiska został także Jan Szyszko, którego miejsce zajął Henryk Kowalczyk.

Oprócz tego zmieniono ministra spraw wewnętrznych i administracji. Pełniący tę funkcję Mariusz Błaszczak został ministrem obrony narodowej, zastępując Antoniego Macierewicza, a jego miejsce zajął Joachim Brudziński. Nowym ministrem spraw zagranicznych jest natomiast Jacek Czaputowicz, który zmienił w tej roli Witolda Waszczykowskiego.

Jeśli chodzi o nowe resorty, to powołano Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, którym dowodzić będzie Jadwiga Emilewicz. Dotychczasowe Ministerstwo Rozwoju, które również prowadził Mateusz Morawiecki, przemianowano na resort inwestycji i rozwoju, na którego czele stanął Jerzy Kwieciński. Zmieniono też Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa na samo Ministerstwo Infrastruktury. Jego szefem pozostał Andrzej Adamczyk.

Odwołana została dziś także szefowa resortu cyfryzacji, jednak nie obsadzono tego stanowiska i dopiero w niedalekiej przyszłości wybrany zostanie minister, który zastąpi Annę Streżyńską.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Duże zmiany w rządzie - premier zmienił ministrów.

Podobne

Kursy walut 2018-01-19

+ więcej
  • EUR euro 4,1750 +0,21%  +0,87gr
  • USD dolar 3,3994 -0,33%  -1,14gr
  • GBP funt 4,7301 +0,18%  +0,85gr
  • CHF frank 3,5576 +0,30%  +1,05gr

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm