pieniadz.pl

Rynek rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych - jaki bank dominuje?

środa, 27-03-2013 godz. 10:10

Statystyki wskazują na to, że w Polsce przeważająca część rachunków osobistych zakładana jest w jednej z pięciu największych instytucji bankowych funkcjonujących na terenie naszego kraju. Eksperci zauważają, że od pewnego czasu wszystkie z tych banków walczą o każdego jednego klienta. Powodowane jest to głównie faktem, że właśnie z tzw. ROR-ów banki otrzymują stałe dochody, tak istotne w dzisiejszych czasach.
W czasach kryzysu wiele banków musi zmagać się z zaległościami, jakie stanowią niespłacane przez klientów kredyty. Poza tym, dobrej sytuacji takich instytucji finansowych nie sprzyjają niskie marże wynikające z odsetek ani zmuszające do nadmiernych wydatków duże sieci placówek. W takich okolicznościach, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe stają się dla banków głównym wsparciem.

ROR-y pozwalają bankom na czerpanie różnorodnych dochodów. Zapewniają przypływ środków zdobywanych ze względu na opłaty za karty czy za samo prowadzenie rachunku. Ponadto, dają dochody z przeprowadzanych przez klientów transakcji czy pozwalają na odliczanie prowizji w razie debetów na koncie.

Ze względu na fakt, że poszczególne sumy nie są wysokie, nie obciążają one zbytnio właścicieli ROR-ów, więc raczej niewielu z nich zdecyduje się na zamknięcie rachunku. To natomiast oznacza, że konta tego typu są stabilne i gwarantują bankom stałe dochody nieobarczone praktycznie żadnym ryzykiem.

Jako, że właśnie rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe są jedną z najpewniejszych usług dających bankom pieniądze, to nie dziwi fakt, że każdemu bankowi zależy na tym, by zdobyć klientów chętnych do założenia ROR. Największą grupę użytkowników tego typu rachunków zebrało 5 wielkich banków działających w naszym kraju. Prowadzą one łącznie 63% spośród wszystkich ROR-ów w Polsce.

Na pierwszym miejscu pod względem ilości prowadzonych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych znajduje się PKO BP, w którym założonych jest ich 6,22 miliona. To także w tym banku najszybciej przybywa nowych rachunków. Na drugim miejscu znajduje się Pekao S.A z 3,41 mln kont tego rodzaju.

Trzecie miejsce w ilości rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych zajmuje grupa Santander, czyli połączony Kredyt Bank i BZ WBK. Funkcjonuje w nich 2,67 mln ROR-ów. Współpracujące ze sobą mBank i Multibank sprawują pieczę nad 2,48 mln kont. Natomiast 1,95 mln rachunków tego typu prowadzonych jest w ING Banku Śląskim.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Rynek rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych - jaki bank dominuje?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm