pieniadz.pl

Sondaż IBRiS - komu teraz ufają Polacy?

niedziela, 30-10-2016 godz. 20:08

Instytut Badan Rynkowych i Społecznych przeprowadził kolejny sondaż dotyczący zaufania, jakim Polacy darzą poszczególne podmioty publiczne. Choć czołówka nie uległa zmianie, to jednak widać, że coraz więcej obywateli nabiera wątpliwości, co do swoich wcześniejszych przekonań. Komu ufamy najbardziej, a komu najmniej? Liderem pozostaje prezydent Andrzej Duda.
Instytut Badań Rynkowych i Społecznych opublikował najnowszy, przeprowadzony w październiku sondaż, dotyczący zaufania Polaków wobec poszczególnych podmiotów publicznych. Wynika z niego, że nadal liderem rankingów zaufania jest prezydent Andrzej Duda, którego wskazało 45,9% pytanych. Niewiele mniej deklaruje jednak brak zaufania do głowy państwa, ponieważ jest to 43% respondentów.

Wysoko, bo na 2. pozycji znajduje się druga spośród najważniejszych polityków w kraju, czyli premier Beata Szydło, na którą wskazało 36,5% ankietowanych. Niemniej jednak, więcej jest tych, którzy nie ufają szefowej rządu. Negatywny stosunek wyraziło aż 51,4% Polaków. Na ostatnim miejscu podium znalazł się przewodzący partii Nowoczesna Ryszard Petru, któremu ufa 35,1% pytanych, a wobec którego brak zaufania deklaruje 41,3% pytanych.

Wysoko znaleźli się też ministrowie finansów i rozwoju oraz sprawiedliwości. Pierwszy z nich, sprawujący dwie funkcje Mateusz Morawiecki cieszy się zaufaniem na poziomie 34,6%, natomiast drugi, czyli Zbigniew Ziobro mógł liczyć na 34,3% poparcia. Mimo to nie ufa mu 55,1% respondentów. W przypadku Morawieckiego odsetek ten wynosi 34,6%. Dalej uplasowała się członkini Nowoczesnej Barbara Nowacka, która może liczyć na zaufanie wśród 33,4% Polaków.

W dalszej kolejności należy wspomnieć o szefie PiS-u Jarosławie Kaczyńskim, któremu ufa 30,2% ankietowanych, ale 48,8% deklaruje zdecydowany brak zaufania do tego polityka. Zaskoczeniem może być fakt, że zaufanie wobec Antoniego Macierewicza, szefa MON, utrzymało się na wcześniejszym poziomie, mimo że tak wielu Polaków krytykuje jego decyzje. Eksperci twierdzą, że odsetek poparcia dotyczy głównie wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Aż 56% pytanych nie ufa ministrowi.

Ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi ufa 24% pytanych, ale ponad 50% nie darzy go żadnym zaufaniem. Choć Paweł Kukiz, lider Kukiz’15 cieszy się zaufaniem na poziomie 31,6%, jednak to znaczy spadek w porównaniu z wcześniejszymi badaniami. Brak zaufania do dawnego piosenkarza deklaruje natomiast 40,7% ankietowanych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Sondaż IBRiS - komu teraz ufają Polacy?.

Podobne

Kursy walut 2023-11-30

+ więcej
  • EUR euro 4,3492 +0,38%  +1,65gr
  • USD dolar 3,9810 +0,84%  +3,32gr
  • GBP funt 5,0350 +0,57%  +2,84gr
  • CHF frank 4,5510 +1,06%  +4,79gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm