pieniadz.pl

Świąteczny sondaż - jak Polacy oceniają rząd?

wtorek, 26-12-2017 godz. 20:08

Tuż przed świętami firma Kantar Millward Brown S.A. przeprowadziła sondaże polityczne dotyczące zarówno poparcia dla poszczególnych ugrupowań funkcjonujących na polskiej scenie politycznej, jak i oceny dotychczasowych zmian, jakie wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24, firma Kantar Millward Brown S.A. tuż przed Bożym Narodzeniem przeprowadziła sondaż dotyczący politycznych upodobań Polaków. Już na początku warto zaznaczyć, że choć bezkonkurencyjnym liderem pozostaje partia rządząca, czyli Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego, to na dalszych miejscach widać zmiany. Jej poparcie wynosi 38%.

Przede wszystkim, gdyby wybory parlamentarne miały odbyć się w najbliższych dniach, to do Sejmu weszłoby najprawdopodobniej 5 partii. 2. pozycja, niezmiennie należy do Platformy Obywatelskiej, dowodzonej przez Grzegorza Schetynę. Zagłosowałoby na nią 20% respondentów. 3. lokata nadal należy do Nowoczesnej, która cieszy się sympatią wśród 8% pytanych wyborców.

Oprócz tego do niższej izby parlamentu dostałby się Sojusz Lewicy Demokratycznej, na którego czele stoi obecnie Włodzimierz Czarzasty. Na partię także gotowych jest oddać głos 8% obywateli. W Sejmie znalazłoby się też miejsce na ugrupowania Pawła Kukiza – Kukiz ’17. Ugrupowanie rockmana mogłoby liczyć na 6-procentowe poparcie.

Polskie Stronnictwo Ludowe i Partia Razem musiałyby zadowolić się wynikiem 4%. 3% ankietowanych zagłosowałoby na partię Janusza Korwin-Mikkego, czyli obecnie Partię Wolność. Ciekawostką jest 1-procentowe poparcie dla Ruchu Narodowego. Niemniej, 3% pytanych nie zgodziło się udzielić odpowiedzi, a 5% nie było przekonanych do żadnej z partii.

W sondażu zapytano również o ocenę dotychczasowych rządów PiS-u i o stan polskiej demokracji. Aż 48% pytanych uznało, że obecna władza osłabiła demokrację, a 33% uważa, że wzmocniło. 19% nie umiało jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Ponadto 41% pytanych wyraziło niepokój odnośnie planowanych zmian w ordynacji wyborczej. Ta grupa obawia się, że umożliwią one władzy wpływanie na wyniki wyborów. 30% respondentów nie ma takich obaw, a 9% uważa wręcz, że zmiany całkowicie uchronią przed wpływem polityków na wybory.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Świąteczny sondaż - jak Polacy oceniają rząd?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm