pieniadz.pl

W Polsce jest zbyt wielu urzędników

wtorek, 02-07-2013 godz. 14:02

Chociaż europejscy politycy wielokrotnie podkreślali już, jak ważna w czasach kryzysu jest oszczędność w sektorze administracyjnym, to Polacy najwyraźniej niewiele sobie z tego robią. Podczas, gdy poszczególne kraje naszego kontynentu starają się regularnie redukować liczbę urzędników, a jednostki unijne zapowiadają zwolnienie części pracowników, w Polsce stale widoczny jest rozwój administracji.
Jak wskazują na to liczby, na przestrzeni ostatnich 5 lat grupa urzędników w naszym kraju powiększyła się o 10,8%. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że aktualnie w naszym kraju zatrudnionych jest łącznie 443,1 tysiąca urzędników. Oznacza to, że 6,8% osób to pracownicy administracyjni. Daje nam to 4. miejsce na kontynencie pod względem rozrostu tego sektora.

Należy przy tym zaznaczyć, że w wyliczeniach GUS nie uwzględniono osób zatrudnionych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ani w sektorze obrony narodowej. Warto też podkreślić, że mimo doradzanej przez unię redukcji etatów w administracji, w Polsce między 2011 a 2012 roku przybyło ok. 7 tysięcy nowych pracowników. Najwięcej osób zatrudniono w samorządach.

Zdecydowanie najlepiej radzą sobie natomiast Łotysze i Chorwaci, którzy od pewnego czasu skutecznie walczą ze zbyt rozbudowaną administracją. W Łotwie udało się zmniejszyć liczbę urzędników aż o 32,4%, a w Chorwacji o 20,4%. Całkiem nieźle radzą sobie także Portugalczycy. W tym południowym kraju zatrudnienie w sektorze administracyjnym zdołano zredukować o 16,5%. Brytyjczycy zmniejszyli swoją biurokrację o 13,2%.

Sytuacja Polski jest o tyle zła, że praktycznie w całej Europie podejmowane są wszelkie działania mające na celu ograniczenie liczby urzędników. Politycy podkreślają, że w czasach spowolnienia gospodarczego, redukcja zatrudnienia w administracji jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala na znaczną oszczędność.

Chociaż sytuacja polskiej administracji nie jest najlepsza, to jednak jeszcze gorzej sprawa ta wygląda na Węgrzech. W pierwszym z krajów sektor administracyjny wzrósł w ciągu 5 lat o 18,6%, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w Polsce. Mimo tego, Polacy powinni podążać śladami Łotwy czy Chorwacji, ograniczając wydatki związane z zatrudnianiem zbyt dużej liczby urzędników.

Bodźcem do redukcji rozbudowanej administracji mogą być też ostatnie decyzje jednostek unijnych, które postanowiły ograniczyć liczbę pracowników zatrudnionych w tym sektorze. Planowane są zwolnienie, ale też obniżenie pensji i wydłużenie czasu pracy. Szacuje się, że do 2020r. pozwoli to zaoszczędzić ponad 2,5 miliarda euro.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W Polsce jest zbyt wielu urzędników.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm