pieniadz.pl

Widać poprawę - w Polsce upada coraz mniej spółek

wtorek, 02-09-2014 godz. 13:01

Euler Hermes przedstawił najnowsze dane na temat upadłości polskich firm. Okazuje się, że ich liczba w tym roku spadła. Od stycznia do koca sierpnie likwidacji uległo 559 jednostek podczas, gdy w ubiegłym roku było to 647 spółek. W bieżącym roku w szczególnie kiepskiej sytuacji znajdują się przedsiębiorstwa usługowe. W ujęciu rocznym ich liczba wzrosła.
Z najnowszych danych opublikowanych przez ubezpieczeniowo-finansową firmę Euler Hermes wskazują, że liczba upadających w naszym kraju spółek jest coraz mniejsza. Według statystyk, w okresie między styczniem a sierpniem 2013r. w Polsce z powodu niewypłacalności zlikwidowano 647 spółek. W analogicznym okresie roku bieżącego było to natomiast 559 przedsiębiorstw.

Łączny obrót firm, które upadły w tym roku wynosił ok. 660 mln złotych. Z powodu ich zamknięcia, zwolnionych zostało ogółem ok. 1600 pracowników. Niemniej jednak, eksperci podkreślają, że upadłości mogło być więcej, lecz udało się doprowadzić do 13 postępowań układowych. To wynik lepszy niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba postępowań naprawczych zakończonych niepowodzeniem. W 2014r. odnotowano ich 7.

Najtrudniejsza sytuacja zauważalna jest wśród przedsiębiorstw usługowych. Widoczne zaczynają być pierwsze upadłości w branży spożywczej, głównie mięsnej. Ostatnio widoczna jest także zmniejszająca się liczba zamówień w budownictwie oraz w produkcji, co sprawia, że rośnie odsetek przedsiębiorstw zagrożonych tam niewypłacalnością.

Jeżeli chodzi o konkretne regiony kraju, to w sierpniu najwięcej upadłości odnotowano w Małopolsce. Specjaliści zwrócili uwagę na fakt, że nie są to tylko małe przedsiębiorstwa, które zwykle znajdują się w najtrudniejszej sytuacji finansowej. W Małopolsce odnotowano też likwidację kilku większych firm. Nie zauważono jednak problemów jednej branży. Jednostki, które zamknięto miało charakter produkcyjny, lecz była wśród nich także firma maklerska i hurtownie.

Ponadto, duży odsetek likwidowanych podmiotów gospodarczych zauważalny był w woj. Kujawsko-Pomorskim. Najwięcej było wśród nich firm produkcyjnych, choć nie brakowało też tych handlowych i usługowych. Duży odsetek stanowiły przedsiębiorstwa budowlane.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Widać poprawę - w Polsce upada coraz mniej spółek.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm