pieniadz.pl

Więcej domów energooszczędnych? Ministerstwo zapowiada dopłaty

czwartek, 17-05-2012 godz. 14:02

Ministerstwo Ochrony Środowiska zapowiedziało, że w ciągu najbliższych dni zamierza przedstawić zasady programu, którego celem miałoby być dofinansowywanie budowy i zakupu domów energooszczędnych. Dzięki temu, stałyby się one popularniejsze, co miałoby przynosić pozytywne skutki dla środowiska, jak i dla samych właścicieli. Taki dom to nie tylko oszczędność energii, ale też pieniędzy.
Program proponowany przez Ministerstwo Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej zostanie szczegółowo przedstawiony w przeciągu kilku najbliższych dni. Dotychczas dopłaty do budowy domów energooszczędnych były dostępne jedynie na terenie Katowic. Sama koncepcja przyszła do nas z Niemiec, gdzie inwestowanie w budynki energooszczędne jest dofinansowywane już od dłuższego czasu.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Ochrony Środowiska, w ramach proponowanego programu, rząd miałby pomagać w spłacie kredytów zaciąganych na budowę nieruchomości mieszkalnych o charakterze energooszczędnym. Ponadto, istniałaby możliwość uzyskania pomocy finansowej przy zakupie mieszkania tego typu.

Prowadzony obecnie w Katowicach program dofinansowań spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Do tej pory wykorzystano już połowę środków, które zostały przekazane na dopłaty, jednak przedstawiciele tamtejszego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej twierdzą, że jeśli nadal będzie istniała taka potrzeba, są w stanie kontynuować działania i pozyskać kolejne środki finansowe pomagające w budowie energooszczędnych nieruchomości. Łącznie, na terenie całego kraju zamontowano już ok. 20 tysięcy kolektorów słonecznych. Koszt jednego z nich to niespełna 15 tysięcy złotych, przy czym kwota oferowanej dopłaty to zwykle przeszło 6,5 tysiąca złotych.

Domem energooszczędnym można nazwać budynek, którego eksploatacja jest wyraźnie tańsza, niż w przypadku innych, standardowych nieruchomości. Poza wspomnianymi kolektorami słonecznymi, o energooszczędności domu mogą przesądzać także inne rozwiązania technologiczne. Ważnym elementem są wykorzystywane w systemach wentylacyjnych rekuperatory, które umożliwiają skuteczny odzysk energii, kumulując ciepło i pozwalając na jego ponowne wykorzystanie.

Poza tym, w budynkach o niskim zużyciu energii istotna jest dobra izolacja. Liczą się więc odpowiednio dobrane, nieprzepuszczalne okna oraz drzwi. Duże znaczenie mają przeszklenia, które pozwalają na ogrzewanie domu promieniami słonecznymi. Żeby jednak szkło spełniało swoją rolę, niezbędny jest precyzyjny projekt domu, w którym uwzględnione zostanie położenie budynku oraz warunki klimatyczne charakterystyczne dla danej lokalizacji.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Więcej domów energooszczędnych? Ministerstwo zapowiada dopłaty.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm