pieniadz.pl

Wielkie wyprzedaże - jak rozsądnie z nich korzystać?

sobota, 29-12-2012 godz. 14:02

To już norma, że tuż po świętach Bożego Narodzenia w większości sklepów na całym świecie rozpoczynają się wyprzedaże asortymentu. Sprzyja temu głównie koniec roku i potrzeba wyzbycia się zalegających w magazynach produktów. Dzięki temu, klienci mogą liczyć na duże przeceny towarów, a poszczególne punkty handlowe mają szansę na pozbycie się pozostałości z poprzednich dostaw i przygotowanie magazynów na nowe kolekcje.
Szał wyprzedaży rozpoczyna się zwykle już w drugi dzień Bożego Narodzenia. Wtedy ogromne przeceny pojawiają się w sklepach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak, w tym roku wyprzedaże rozpoczęły się szybciej, bo niektóre punkty handlowe zdecydowały się na pierwsze promocje już w Wigilię. Natomiast 25 grudnia działały już niektóre sklepy internetowe, których nie dotyczył ustawowy zakaz handlu w okresie świąt.

Wielkie wyprzedaże końcoworoczne pojawiły się również w Polsce. Dotyczą one głównie sklepów odzieżowych oraz tych oferujących sprzęt AGD i RTV. Mimo tego, że niektóre sklepy oferują przeceny sięgające nawet 90%, powinniśmy bardzo uważnie dokonywać wszelkich zakupów, żeby naprawdę wykorzystać szansę na pozyskanie tanich produktów, nie dając się przy tym oszukać i wydając dokładnie tyle, ile pierwotnie zamierzymy.

Przede wszystkim, nie kupujmy czegoś od razu tylko dlatego, że zobaczyliśmy informację o promocji. Pamiętajmy, że różne sklepy ze sobą konkurują, a to oznacza, że w odrębnym punkcie promocje mogą być jeszcze większe. Tak, jak zaleca się przy większości codziennych zakupów, tak również przy wyprzedażach eksperci zachęcają do porównywania cen w odmiennych sklepach. Sprawdźmy też, czy oferowana obniżka rzeczywiście jest tak wysoka - zwróćmy uwagę na to, jaka była wcześniejsza cena danego towaru.

Poza tym, warto zastanowić się, czy dana rzecz jest nam naprawdę potrzebna. Kupowanie ogromu towarów tylko dlatego, że są tańsze, niż zwykle, jest raczej nierozsądne. Skupmy się na tym, co nam się przyda. Zamiast korzystać z każdej promocji, szukajmy tych przecen, które będą nas rzeczywiście interesowały i które pozwolą nam zaoszczędzić na czymś, co i tak musielibyśmy kupić.

Pamiętajmy przy tym, że bez względu na to, czy dokonujemy zwykłego zakupu, czy nabywamy coś w promocyjnych cenach, zawsze obowiązują nas identyczne prawa konsumenckie. Oznacza to, że uszkodzony towar można zwrócić, jeśli tylko posiadamy paragon lub fakturę. W przypadku gwarancji na dany produkt, w zależności od własnej decyzji, możemy zdecydować się na reklamację i oddanie towaru w celu jego nieodpłatnej naprawy lub wymiany, bądź też możemy go całkowicie zwrócić, odzyskując wydane uprzednio pieniądze.

Nie zapominajmy, że prawo konsumenckie obejmuje zarówno przy zakupach w punktach stacjonarnych, jak i internetowych, w tym również te zagranicznych. Jeżeli nie mamy pewności, jakie są nasze prawa, jako klientów, wtedy warto skorzystać z pomocy miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Wielkie wyprzedaże - jak rozsądnie z nich korzystać?.

Podobne

Kursy walut 2023-03-31

+ więcej
  • EUR euro 4,6755 -0,10%  -0,46gr
  • USD dolar 4,2934 -0,25%  -1,09gr
  • GBP funt 5,3107 -0,13%  -0,70gr
  • CHF frank 4,6856 -0,26%  -1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm