pieniadz.pl

Za zakupy płacisz kartą kredytową? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

środa, 21-11-2012 godz. 10:10

Karty kredytowe są w Polsce coraz popularniejszym środkiem płatniczym. Ich użycie staje się szczególnie wygodne w momentach takich, jak przedświąteczny szał zakupów, gdy nie mamy pewności, czy na wszystkie produkty wystarczy nam gotówki. Możliwość skorzystania z karty kredytowej staje się wtedy nieoceniona. Ale czy umiemy korzystać z tej opcji płatności tak, by zapłacić, jak najmniej?
Dla większości klientów banków, najlepszymi kartami kredytowymi są te, które mają funkcję moneyback. Dzięki niej, pewien procent wydatków jest zwracany klientowi. Dzieje się tak zwykle w przypadku, gdy dokonujemy płatności w określonych punktach. Najczęściej do programu moneyback należą całe sieci sklepów czy stacji benzynowych.

Poszczególne karty z opcją moneyback różnią się od siebie maksymalną wielkością zwrotów oraz listą punktów, w których zwracany jest pewien procent wydatków. Najwięcej, bo aż 5% wydanej kwoty mogą otrzymać z powrotem użytkownicy karty „Impresja” wydawanej przez Bank Millenium. Niemniej jednak, łączna suma tych zwrotów nie może być większa, niż 760zł w ciągu roku.

Pewną niedogodnością jest natomiast fakt, że bank dokładnie wybrał punkty, w których za zakupy otrzymuje się zwroty. Wśród marketów jest to wyłącznie „Piotr i Paweł”. W „Carrefourze” za płatność tą kartą otrzymuje się bony, które możne później wykorzystywać podczas kolejnych zakupów w tej sieci marketów.

Tego problemu nie ma przy użytkowaniu karty Silver lub Gold oferowanej przez Alior Bank. Tutaj zwroty obejmują płatności dokonane w dowolnych sklepach. Instytucja nie narzuca także limitu łącznych zwrotów w ciągu roku. Jednak pojedynczy zwrot nie wynosi tu 5%, a jedynie 0,5% lub 1% wydatków.

Opcję moneyback przy kartach kredytowych oferuje także szereg innych banków. Wybierając konkretną z nich, dokładnie przeczytajmy warunki zwrotów oraz zastanówmy się, gdzie najczęściej dokonujemy zakupów. Wtedy łatwiej będzie nam dostosować ofertę do indywidualnych nawyków zakupowych.

Eksperci, jak zwykle podkreślają jednak, że podstawą korzystania z karty kredytowej nie jest skupianie się na zwrotach, a na tym, by jak najszybciej uregulować swoje zadłużenie. Jeśli świąteczne zakupy zmuszą nas do użycia karty, to pamiętajmy, by jak najszybciej spłacić znajdujące się na niej zadłużenie.

W miarę możliwości, starajmy się dokonać spłaty w okresie bezodsetkowym. To ten czas naliczany od chwili płatności kartą kredytową, w którym możemy zwrócić zadłużenie bez dodatkowych odsetek. Daje on szansę spłaty kredytu w takiej kwocie, jaką wydaliśmy. Jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić całego zadłużenie, zadbajmy przynajmniej o wpłatę kwoty minimalnej, jaką ustalił bank.

Specjaliści ostrzegają również przed wypłacaniem gotówki z bankomatu przy pomocy kart kredytowych oraz przed dokonywaniem przelewów z rachunku, do którego dołączona jest karta. Zauważają, że prowizje w obu przypadkach bardzo często są znacznie wyższe, niż przy klasycznej karcie płatniczej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Za zakupy płacisz kartą kredytową? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm