pieniadz.pl

Zamachy w Stambule i Kairze

niedziela, 11-12-2016 godz. 19:07

W weekend doszło do 2 poważnych zamachów terrorystycznych. W sobotę wieczorem, tuż obok stadionu Vodafone Arena eksplodował samochód-pułapka, a niespełna minutę później ładunek zdetonował na sobie zamachowiec-samobójca. Zginęło 38 osób. Dziś w Kairze min. 25 osób zginęło po tym, jak bomba wybuchła w trakcie porannej mszy w katedrze św. Marka.
Kończący się weekend przyniósł kilkadziesiąt ofiar zamachów terrorystycznych. Wczoraj światem wstrząsnęła informacja o wydarzeniach w Turcji, gdzie pod stadionem Vodafone Arena, tuż po meczu Besiktasu Stambul i Bursasporu, doszło do dwóch wybuchów.

Pierwszą eksplozją była bomba w samochodzie-pułapce stojącym pod obiektem sportowym. Niespełna minutę później w powietrze wysadził się zamachowiec w pobliskim parku Macka. Do ataków przyznała się organizacja bojowa Sokoły Wolności Kurdystanu. Jednostka jest powiązana z uważaną w Turcji za nielegalną Partią Pracujących Kurdystanu. Istnieje jednak możliwość, że udział w zamachu brało też Państwo Islamskie.

Aktualnie mowa o 38 ofiarach śmiertelnych, jednak 155 osób jest rannych, w tym niektóre ciężko. Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan wystosował do obywateli oświadczenie, w którym podkreślił, że zamach miał wcelować głównie w policję i cywili. Dodał, że zamachowcy starali się zabić jednocześnie jak największą grupę osób. Dzień dzisiejszy został natomiast ogłoszony oficjalnym dniem żałoby.

Także w niedzielę doszło do rozlewu krwi. Tym razem atak miał miejsce w stolicy Egiptu, w kairskim kościele św. Piotra i Pawła, wchodzącym w skład katedry św. Marka. To chrześcijańska wspólnota licząca najwięcej członków spośród wszystkich takich grup funkcjonujących na ziemiach Bliskiego Wschodu. Znana jest też jako wspólnota Koptów.

Ukryta bomba eksplodowała w kościele podczas porannego nabożeństwa, zabijając, co najmniej 25 osób i raniąc ok. 50 kolejnych. Na razie do zamachu nie przyznała się żadna organizacja terrorystyczna.

To jednak nie wszystkie ataki w Egipcie. Dwa dni temu, w piątek doszło do wybuchu bomby schowanej w koszu na śmieci. Eksplozja spowodowała śmierć 6 policjantów, a 3 zraniła.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Zamachy w Stambule i Kairze.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm