pieniadz.pl

Benjamin Netanjahu pozostanie przywódcą Likudu

środa, 01-02-2012 godz. 10:10

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu zwyciężył w wyborach przywódcy partii Likud. Rywalem obecnego premiera Izraela był Mosze Fejglin, którego popierają zwolennicy żydowskiego osadnictwa; zdobył on jedną czwartą głosów - czytamy na portalu Interia.pl.
Netanjahu uzyskał 75% głosów, mimo że liczył na poparcie na poziomie 80%. Poniżej oczekiwań była również frekwencja, która wyniosła 48%. Przed wyborami szef izraelskiego rządu apelował do 125 tysięcy członków prawicowego Likudu o udział w głosowaniu.

AFP poinformowała że Netanjahu cieszy się niesłabnącym poparciem - szefem partii został po raz piąty. Agencja podkreśla, iż w poprzednich wyborach również walczył z Fejglinem; wówczas był szefem opozycji, a nie premierem - donosi PAP.

W wystąpieniu po ogłoszeniu rezultatów głosowania Benjamin Netanjahu oznajmił, że nie planuje rozpisywać przedterminowych wyborów parlamentarnych. Tymczasem dziennik "Jedijot Achronot" utrzymuje, iż izraelski premier rozpisze wcześniejsze wybory w październiku, na miesiąc przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem komentatorów Netanjahu będzie próbował w ten sposób wzmocnić swoją pozycję w Izraelu na wypadek wygranej Baracka Obamy, z którym ma ostatnio napięte relacje. Ponadto przyśpieszając wybory parlamentarne premier uniknąłby kłopotów z koalicjantami, które mogą pojawić się przy okazji przyjmowania budżetu pod koniec 2012 roku.

Benjamin Netanjahu od dłuższego czasu stara się ograniczyć wpływy Mosze Fejglin w Likudzie. Obecny szef izraelskiego rządu nie chce by jego partia kojarzona była wyłącznie z osadnictwem, gdyż wtedy straciłaby wyborców centrowych - informuje Polska Agencja Prasowa.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Benjamin Netanjahu pozostanie przywódcą Likudu.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm