pieniadz.pl

Protesty i społeczne niepokoje - co się dzieje w Iranie?

sobota, 06-01-2018 godz. 20:08

Pod koniec 2017r. w Iranie rozpoczęły się masowe protesty przeciwko fatalnej sytuacji w kraju - chodziło głównie o znaczne podwyżki cen, bezrobocie oraz wszechobecną korupcję. Niepokoje społeczne trwają tam do dziś, a na przestrzeni niespełna 2 tygodni przekształciły się w demonstracje antyrządowe. Manifestanci chcą przywrócenia monarchii.
28 grudnia 2017r. w Meszhedzie, jednym z dwóch największych miast Iranu, rozpoczęły się masowe protesty przeciwko bezrobociu, dużej inflacji oraz korupcji widocznej niemal na każdym kroku. Mieszkańcy zarzucają władzom, że choć otrzymały miliardy dolarów z zewnątrz, w żaden sposób nie poprawiło to poziomu życia obywateli.

Od momentu wyjścia obywateli na Irańczyków, skala manifestów już nie zmalała Demonstracje nie tylko nasiliły się i objęły kilkadziesiąt innych miast, w tym stolicę kraju Teheran, ale też zaczęły dotyczyć już nie tylko konkretnych postulatów, ale zupełnej zmiany rządów.

Obecnie mieszkańcy Iranu domagają się zarówno gruntownych zmian gospodarczych, jak i politycznych, w tym obalenia republiki i przywrócenia monarchii. Ponadto demonstranci chcą, by rząd przestał nadmiernie mieszać się w politykę innych krajów Bliskiego Wschodu i skupił się na ich ojczyźnie.

Manifesty są krytykowane przez prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, który twierdzi, że akceptuje wolność obywateli do demonstrowania swoich poglądów, jednak grozi konsekwencjami za naruszanie porządku społecznego, wywoływanie niepokojów oraz niszczenie mienia publicznego. Według trybunały rewolucyjnego w Iranie, zamieszki mogą zostać uznane za wojnę przeciw Bogu, co w islamskim kraju może grozić karą śmierci.

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu, ajatollah Ali Chamenei zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że jego przemówienie do narodu odbędzie się w momencie, który będzie stosowny, jednak podkreślił, że jego zdaniem, za niepokoje społeczne w Iranie odpowiadają „wrogowie Iranu”, czyli państwa, które celowo chcą stworzyć Iranowi problemy wewnętrzne.

Od 28 grudnia podczas ulicznych protestów śmierć poniosło 21 osób.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Protesty i społeczne niepokoje - co się dzieje w Iranie?.

Podobne

Kursy walut 2018-01-19

+ więcej
  • EUR euro 4,1750 +0,21%  +0,87gr
  • USD dolar 3,3994 -0,33%  -1,14gr
  • GBP funt 4,7301 +0,18%  +0,85gr
  • CHF frank 3,5576 +0,30%  +1,05gr

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm