pieniadz.pl

Co ważnego czeka nas w nowym roku?

środa, 01-01-2014 godz. 16:04

Nowy rok zawsze przynosi ze sobą szereg zmian. Warto zatem wiedzieć, co ważnego czeka nas we właśnie rozpoczętym roku 2014. Tym bardziej, że pod względem gospodarczym zapowiada się on bardzo ciekawie zarówno w naszym kraju, jak też w całej Europie oraz na innych kontynentach.
Jedną z pierwszych istotnych zmian w nowym roku będzie poszerzenie strefy euro o Łotwę. Od dzisiaj Euroland będzie składał się już z 18 krajów należących do unii walutowej. Jest to jednak trudna sytuacja dla tego kraju, ponieważ przeszło 50% jego mieszkańców wcale nie chciało przyjmować europejskiej waluty.

Kolejną zmianą będzie fakt, że europejskie rynki pracy zostaną otwarte dla Bułgarów i Rumunów. Kraje zachodnie bardzo się tego obawiają, ponieważ istnieje spore ryzyko, ze nagła fala imigrantów z tych dwóch państw negatywnie odbije się na ich sytuacji gospodarczej. Największe obiekcje ma Wielka Brytania, która nie chce, by imigranci nadwyrężali jej rząd pobierając zasiłki. Spore obawy mają też Holendrzy i Niemcy.

W ostatni dzień stycznia nastąpi zmiana na fotelu szefa Rezerwy Federalnej. Po raz pierwszy w historii stanowisko to zostanie objęte przez kobietę – Janet Yellen. Zastąpi ona Bena Bernanke, który sprawował ten urząd przez ostatnich 8 lat.

Niedługo później, bo już w pierwszym tygodniu lutego będziemy bacznie przyglądali się sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Do 7 lutego zawieszony został tamtejszy limit długu publicznego, a to oznacza, że już w pierwszym tygodniu Republikanie i Demokraci będą musieli dojść do porozumienia w sprawie budżetu i limitu długu w USA.

Między początkiem kwietnia a końcem lipca Polacy będą natomiast wybierali najlepszą dla siebie opcję emerytury i będą decydowali o tym, czy ich składki będą wędrowały do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oprócz tego, w tym roku czeka nas szereg wyborów. Te do Parlamentu Europejskiego odbędą się pod koniec maja. Poza tym, w listopadzie czekają nas wybory samorządowe. Ponadto, wiosną odbędą się wybory parlamentarne na Węgrzech. Natomiast na wybory prezydenckie czekają mieszkańcy Litwy i Słowacji. Amerykanie będą w 2014r. wybierali Izbę Reprezentantów, a Brazylijczycy wybiorą prezydenta, władze centralne i lokalne. Wybory odbędą się też w Indiach.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Co ważnego czeka nas w nowym roku?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm