pieniadz.pl

Jak emigracja wpływa na gospodarkę Polski?

poniedziałek, 11-11-2013 godz. 10:10

Emigracja jest w naszym kraju bardzo powszechnym zjawiskiem. Według wszelkich statystyk, liczba Polaków żyjących zagranicą przekracza 2 miliony osób. Teoretycznie, pozwala to notować w kraju niższe bezrobocie, bo obywatele bez pracy nie widnieją w rejestrach pośredniaków. Niemniej jednak, emigracja niesie za sobą także negatywne skutki.
Poza granicami kraju żyje obecnie ponad 2 miliony Polaków. Dla większości z nich jest to szansa na lepsze życie możliwe, dzięki wyższym zarobkom. Dla gospodarki kraju korzystny jest natomiast fakt, iż emigracja zarobkowa przekłada się na niższe bezrobocie. Osoby, które wyjechały z powodu niemożności znalezienia zatrudnienia w Polsce, nie figurują bowiem na listach bezrobotnych.

Oprócz tego, dla polskiej gospodarki korzyścią są pieniądze, które emigranci często wysyłają rodzinom pozostającym w ojczyźnie. Dzięki temu, ich bliscy dysponują większymi zasobami, które mogą wydawać na zakupy w kraju, stymulując tym samym rodzimą gospodarkę. Mając więcej pieniędzy i robiąc większe zakupy, powodują wzrost sprzedaży detalicznej, a ta przekłada się na wzrost produkcji.

Inną zaletą emigracji jest to, że część osób decyduje się na powrót do kraju. Często są przy tym lepiej doświadczeni niż w momencie wyjazdu. Mają też uzbierany kapitał, który mogą inwestować w Polsce. Pozwala im to otwierać własne firmy, które niejednokrotnie mają powiązania z firmami zagranicznymi, ponieważ nowi przedsiębiorcy nawiązali z nimi kontakt mieszkając jeszcze w obcym kraju.

Problemem okazuje się być jednak fakt, że z kraju wyjeżdżają nie tylko osoby o niskich kwalifikacjach, które nie mogły znaleźć pracy. Znaczny odsetek emigrantów stanowią Polacy z wyższym wykształceniem i bardzo dobrym przygotowaniem zawodowym, którzy wyjechali tylko ze względu na wyższe zarobki uzyskiwane w innych krajach.

W efekcie emigracji, pojawiają się nawet deficyty w niektórych zawodach. Co ciekawe, zagranicą zdecydowanie więcej niż w kraju jest Polaków będących np. ekonomistami czy filologami obcymi. Szczególnie duża jest różnica wśród tych pierwszych – w kraju jest ich o 6,3% mniej niż zagranicą.

Deficyt w pewnych grupach zawodowych widoczny jest głównie w mniejszych miejscowościach. Nie dość, że mniej jest tam specjalistów z danej dziedziny, to w dodatku chętniej wyjeżdżają do krajów, gdzie mogą liczyć na sowite wynagrodzenie. Jednocześnie, dla pracodawców jest to zachętą to wypłacania wyższych pensji w celu zatrzymania dobrych pracowników w kraju.

Eksperci twierdzą, że w dłuższej perspektywie emigracja może przynieść polskiej gospodarce sporo korzyści. Niemniej jednak, przyznają też, że negatywnie przekłada się ona na życie rodzinne Polaków i na przyrost naturalny. Chętniej zakładamy rodziny wtedy, gdy mamy ustabilizowaną sytuację materialną, a to znaczy, że wiele dzieci rodzi się zagranicą.

Wychowane w innym kraju nastolatki niechętnie wracają do kraju, a część z nich w przyszłości decyduje się na stałą emigrację, ponieważ nie czują się emocjonalnie związani z ojczyzną. Wolą żyć w miejscu, w którym dorastali nawet, jeśli oznacza to rozłąkę z rodziną powracającą do Polski.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Jak emigracja wpływa na gospodarkę Polski?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm