pieniadz.pl

Polska jedną z silniejszych gospodarek Europy? Zaskakujące prognozy ośrodka Stratfor

niedziela, 08-03-2015 godz. 14:02

Ośrodek analityczny Stratfor opublikował niedawno bardzo ciekawy raport zawierający prognozy geopolityczne na następnych 10 lat. Według nich Rosja upadnie, niemiecka gospodarka zdecydowanie się osłabi, za to wyraźnie wzrośnie pozycja Polski w Europie. Potęgą, ale morską, zostanie Japonia, a strefa euro jeszcze długo nie będzie potrafiła uporać się z trapiącymi ją problemami.
Ośrodek analityczny Stratfor opublikował wyjątkowe prognozy na najbliższą dekadę. Są one bardzo interesuje tym bardziej, że dobrze wróżą naszemu krajowi. Przy okazji dają szansę na to, że rosyjskie imperium wcale nie zostanie odbudowane. Jedną z najważniejszych prognoz jest bowiem ta, według której Federacja Rosyjska nie przetrwa kolejnych lat.

Zakłada się, że kraj upadnie ze względu na wykańczające jego gospodarkę sankcje, a także tracącą na wartości walutę, spadek cen ropy oraz wzrost wydatków wojskowych. Według przewidywań, władza Kremla znacznie osłabnie, a całe państwo rozpadnie się na wiele pół-autonomicznych regionów, które nie będą w stanie dojść do porozumienia w najważniejszych kwestiach.

Nie najlepiej będzie się też działo w największej obecnie gospodarce Unii Europejskiej, czyli w Niemczech. Analitycy ze Stratfor zauważają, że potęga naszych zachodnich sąsiadów opiera się na eksporcie, a to oznacza, że ich dobrobyt zależny jest o czynników zewnętrznych. Taki stan rzeczy nigdy nie jest dobry w dłuższej perspektywie czasu. Sam sceptycyzm wobec strefy euro i chęć opuszczenia Eurolandu przez niektóre kraje jest już zagrożeniem dla stabilności niemieckiej gospodarki. W kolejnych latach będzie się to stawało coraz bardziej problematyczne.

Kłopoty Niemiec będą tym większe, że Stratfor nie ma wątpliwości – strefa euro nie zdoła uporać się ze swoimi problemami. W części krajów przeważać będzie negatywne nastawienie wobec całej Wspólnoty, w innych do głosu dochodzić będą nacjonaliści. Europa Wschodnia nie będzie w stanie dogonić Europy Zachodniej, a do tego dojdzie jeszcze kwestia odrębności Wielkiej Brytanii i Skandynawii, ponieważ w tych krajach odsetek eurosceptyków już teraz radykalnie rośnie.

Ze względu na niepokoje na Bliskim Wschodzie i ciągłe walki w Syrii i Iraku, Stany Zjednoczone zdecydują się na zawiązanie sojuszu z Turcją. Ciekawie będzie w Azji, gdzie Chiny zaczną słabnąć i borykać się z problemem coraz większego rozwarstwienia społecznego. Natomiast Japonia będzie rozbudowywała swoją flotę morską, by móc dominować na obszarze Morza Południowochińskiego i Oceanu Indyjskiego. Według prognoz, uda jej się zostać morską potęgą.

Stratfor spodziewa się też, że na międzynarodowym rynku pojawi się 16 nowych, rosnących w siłę gospodarek. Będą to kraje afrykańskie, południowo-amerykańskie i azjatyckie, w tym Kambodża, Filipiny, Nikaragua, Etiopia, Kenia, Meksyk, Sri Lanka czy Wietnam.

Nie zabrakło również prognoz dla Polski. Według ośrodka Stratfor, nasz kraj będzie nadal rozwijał się w tempie szybszym od większości państw europejskich. To pozwoli nam walczyć o pozycję lidera w naszej części kontynentu. Dzięki naszemu antyrosyjskiemu nastawieniu, to Polska będzie jednym z tych krajów, które przy pomocy USA odegrają największą rolę w osłabieniu Rosji.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polska jedną z silniejszych gospodarek Europy? Zaskakujące prognozy ośrodka Stratfor.

Podobne

Kursy walut 2022-06-30

+ więcej
  • EUR euro 4,6806 -0,01%  -0,03gr
  • USD dolar 4,4825 +0,66%  +2,92gr
  • GBP funt 5,4429 +0,39%  +2,14gr
  • CHF frank 4,6904 +0,63%  +2,93gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm