pieniadz.pl

Polskie firmy będą coraz chętniej zatrudniały?

wtorek, 11-06-2013 godz. 17:05

Coraz więcej czynników wskazuje na to, że sytuacja na polskim rynku pracy ulegnie poprawie. Specjaliści sądzą, że już w drugiej połowie 2013r. zacznie poprawiać się sytuacja gospodarcza w naszym kraju. To natomiast powoduje, że przedsiębiorcy z rosnącym optymizmem patrzą w przyszłość. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Manpower, polscy pracodawcy częściej planują zatrudnienia niż zwolnienia.
Najświeższe dane zawarte w raporcie Barometr Manpower pokazują, że sytuacja na polskim rynku pracy powoli ma się polepszać. Jak wynika z ostatnio przeprowadzonych badań, już 16% polskich firm planuje zwiększenie zatrudnienia. 9% zapowiada, że będzie jeszcze redukować kadrę pracowniczą, natomiast 72% przedsiębiorstw chce ustabilizować sytuację związaną z zatrudnieniem.

Jeśli natomiast chodzi o prognozę netto wobec zatrudnienia w Polsce, to przed uwzględnieniem czynników sezonowych wynosiła ona 7% na plusie. Po korekcie sięgnęła 2%, co oznacza, że po raz pierwszy od czterech odczytów udało się uzyskać rezultat dodatni.

W stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku, prognoza po korekcie była wyższa o 2%. Jeśli natomiast porównamy bieżący wynik z tym zanotowanym w pierwszym kwartale 2012r., to okazuje się, że przewidywania zmniejszyły się o 3%.

Oprócz tego, Manpower oświadczyło, że na podstawie deklaracji przedsiębiorstw, zanotowany został wzrost prognoz kwartalnych na poziomie 7%. Jeżeli natomiast chodzi o porównanie do III kwartału ubiegłego roku, to zaobserwowany został spadek prognozy o 3%.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Manpower przepytano łącznie 751 przedsiębiorstw. Wciąż kiepsko wygląda jednak sytuacja w jednostkach funkcjonujących w sektorze przemysłowym. Pomimo tego, eksperci liczą na to, że w dalszych miesiącach także zatrudnienie w przemyśle zacznie się zwiększać.

Specjaliści podkreślają, że szanse na odbicie na rynku pracy naprawdę rosną. Świadczy o tym nie tylko raport Manpower, ale także informacje otrzymywane z innych jednostek. GUS, co prawda, nadal podaje pesymistyczne prognozy, jednak z każdą kolejną publikacją są one coraz lepsze. Także PMI ma się coraz lepiej, co pokazuje, że nastroje przedsiębiorców systematycznie się poprawiają.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polskie firmy będą coraz chętniej zatrudniały?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm