pieniadz.pl

W jakich branżach szukać pracy, by mieć największe szanse na zatrudnienie?

niedziela, 26-01-2014 godz. 16:04

Sytuacja na polskim rynku pracy już od kilku lat jest dość nieciekawa. W czasach kryzysu bezrobocie dość znacznie podskoczyło, choć w ubiegłym roku można było zaobserwować jego stopniowe spadki. Według najnowszych danych, w grudniu 2013r. odsetek bezrobotnych Polaków wynosił 13,4%. Mimo to, istnieją branże i zawody, w których bez problemu można znaleźć zatrudnienie. Kto i gdzie ma szansę na pracę?
Dane zebrane przez zajmującą się rekrutacją menedżerów i specjalistów firmę Antal International, w najbliższym czasie szczególnie duże zapotrzebowanie na pracownik będzie widoczne w branży motoryzacyjnej i lotniczej, a także w księgowości, IT oraz firmach konsultingowych, kancelariach prawnych oraz w centrach usług wspólnych.

Jeżeli chodzi o zatrudnienie specjalistów, to jest ono planowane już w pierwszych miesiącach 2014r. przez 63% rodzimych przedsiębiorstw. Rotacje na utrzymywanych stanowiskach zapowiadają przedsiębiorcy działający w branży bankowej, telekomunikacyjnej, IT oraz ubezpieczeniowej. Chociaż pracodawcy zapowiadają tam przyjmowanie pracowników, to jednak ci sami mówią o planowanych zwolnieniach.

Antal International stworzyło też ranking profesji, które mają być najbardziej poszukiwane na przestrzeni całego nowego roku. Na trzech miejscach podium znajdują się specjaliści i menedżerowie ds. bankowości przedsiębiorstw i ds. ryzyka oraz inżynierowie konstruktorzy. Ponadto, pracodawcy będą chcieli zatrudniać przedstawicieli handlowych w branży morskiej i lotniczej, a także kierowników ds. kluczowych klientów, którzy będą mieli zajmować się wprowadzaniem marek własnych.

W drugiej piątce najbardziej poszukiwanych zawodów w tym roku znajdują się specjaliści i menedżerowie ds. refundacji leków, menedżerowie marki i kierownicy centrów dystrybucji, jak również programiści inżynierowie budowy oraz HR business partnerzy.

Znalezienie zatrudnienia najtrudniejsze będzie dla osób posiadających przygotowanie do pracy w branży edukacyjnej, turystycznej i hotelarskiej. Wciąż najwięcej bezrobotnych odnotowuje się wśród osób, które ukończyły najpopularniejsze kierunki studiów. To głównie pedagodzy, ekonomiści i prawnicy.

W ubiegłym roku branżą, w której pojawiło się najwięcej ofert pracy był handel i sprzedaż. Liczba wakatów, które tam powstały przekraczała 83 tysiące. Poza tym, w czołówce znalazły się bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz telekomunikacja i nowe technologie. Nie brakowało też pracy w przemyśle ciężkim, a także w branży nieruchomości i budowlanej. Zatrudniono tez w branży IT i w przemyśle lekkim.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W jakich branżach szukać pracy, by mieć największe szanse na zatrudnienie?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm