pieniadz.pl

Jak często Polacy zmieniają pracę i dlaczego to robią?

poniedziałek, 12-08-2013 godz. 15:03

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez analityków firmy Work Service, na przestrzeni ostatnich 5 lat 40% Polaków zdecydowało się na zmianę pracy. Eksperci podkreślają, że odsetek tych, którzy zmieniają miejsce zatrudnienia jest dość mały w porównaniu do zachodnich nacji, jednak stopniowo się zwiększa. Co jest tego powodem?
Badania przeprowadzone przez firmę Work Service wskazują, że ok. 40% Polaków zmieniło pracę w ciągu ostatnich 5 lat. Najczęściej była to tylko jedna zmiana – tak deklaruje 15% pytanych. 12,4% Polaków zmieniało zatrudnienie 2 razy, a tylko 4% dokonywało tego więcej niż trzykrotnie.

Analitycy twierdzą, że obywatele naszego kraju i tak stosunkowo rzadko zmieniają pracę. Dużo częściej decydują się na to mieszkańcy krajów Europy Zachodniej. Mimo tego, liczba Polaków zmieniających miejsce zatrudnienia systematycznie, lecz powoli wzrasta. Czym jest to powodowane?

Według specjalistów, jedną z przyczyn coraz częstszych zmian pracy wśród mieszkańców Polski jest kryzys i szukanie stabilniejszego zatrudnienia. Zdajemy sobie sprawę z często słabej kondycji firmy, w której pracujemy, dlatego staramy się znaleźć inną opcję zatrudnienia w firmie, w której nie będziemy musieli martwić się ewentualnością zwolnienia czy nawet upadłości jednostki. Ten powód zmian dotyczy głównie osób o niższych zarobkach.

Pracownicy otrzymujące wyższe stawki miesięczne, sięgające min. kilku tysięcy złotych netto zmieniają miejsce zatrudnienia chcąc realizować swoje ambicje, poszerzając horyzonty, a nawet po prostu pragnąc przeżyć więcej zawodowych przygód.

W większych miastach głównym powodem zmian jest dostępność różnych stanowisk i możliwość sprawdzenia swoich kompetencji w różnych firmach. Zmian głodni są głównie młodzi pracownicy, którzy często nie są jeszcze pewni, co dokładnie chcieliby robić. Jeśli tylko mają taką opcję, to chętniej sprawdzają, co im się podoba, przy okazji nabierając większego doświadczenia w odrębnych jednostkach gospodarczych.

Szczególnie chętnie pracę zmieniają osoby w wieku 25-34 lata. Tendencja do częstych zmian dotyczy głównie tych pracowników, którzy nie są związani z pracodawcą umową o pracę, a jedynie umową-zleceniem. W ich przypadku, zmiany pracy wynikają też ze zwiększonych możliwości – znacznie łatwiej jest rozwiązać umowę-zlecenie niż umowę o pracę.

Poza tym, chęć do zmiany pracy widać wśród osób żyjących w dużych miastach, a nawet metropoliach i zarabiających ok. 3-5 tysięcy złotych miesięcznie w ujęciu netto. Niemniej jednak, w ostatnich 5 latach najczęściej zatrudnienie zmieniały osoby zarabiające najmniej, czyli poniżej tysiąca złotych netto na miesiąc.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Jak często Polacy zmieniają pracę i dlaczego to robią?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm