pieniadz.pl

Poziom edukacji w Polsce to powód do dumy

czwartek, 08-05-2014 godz. 11:11

Chociaż sami zwykliśmy narzekać na temat polskiego szkolnictwa i tak często wprowadzanych w nim zmian, to jednak okazuje się, że nasz system edukacyjny jest chwalony na całym świecie. Według prestiżowego rankingu Pearsona, pod względem jakości edukacji zajmujemy 10. miejsce na świecie i 5. w Europie.
Polski system edukacyjny zasługuje na pochwałę. Chociaż Polacy dość często na niego narzekają i nie lubią zmian, które od kilkunastu lat dość często są w nim wprowadzane, to jednak na świecie docenia się poziom edukacji w naszym kraju. Świadectwem tego są miejsca, jakie Polska zajęła pod względem poziomu edukacji w światowym i europejskim rankingu Pearsona.

Okazuje się, że jedna z największych, międzynarodowych firm edukacyjnych oceniła nasze szkolnictwo tak wysoko, że w skali globalnej zajęliśmy 10. miejsce, natomiast spośród wszystkich krajów europejskich uplasowaliśmy się na pozycji 5.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego przyznał, że nie ma czemu się dziwić, ponieważ polscy nauczyciele zdają sobie sprawę z wysokiego poziomu nauczania, jednak problemem jest odbiór systemu szkolnictwa przez samych obywateli. Nauczyliśmy się go krytykować, zamiast zauważać, że jest naprawdę dobry i pozwala kształcić młodzież w sposób dający młodym ludziom świetne warunki do wejścia w dorosłe życie.

Dodatkowo, pochwalono polską młodzież, a ZNP podkreśla, że od uczniów także wiele zależy, a ich motywacja i zaangażowanie w zdobywanie wiedzy pozwalają na skuteczną pracę pedagogów. Sami nauczyciele nie byliby w stanie osiągać dobrych wyników nauczania, gdyby trafiali na opór wśród młodych ludzi.

Raport sporządzany przez Pearsona opracowywany jest na podstawie badań przeprowadzonych w dwóch grupach wiekowych. Wśród 10-latków sprawdza się umiejętności uczniów, a w grupie 15-latków sprawdza się zarówno umiejętności, jak również ich sprawność myślenia zarówno matematycznego, jak również przyrodniczego. Jeśli natomiast chodzi o cel jego przygotowań, to ma on służyć politykom oraz dyrektorom szkół, by ich decyzje przekładały się na dalszy wzrost poziomu nauczania w poszczególnych krajach.

Jeżeli chodzi o czołówkę rankingu, to liderem jest Korea Południowa. Spośród krajów europejskich, wysoko znajduje się m.in. Finlandia, która zajęła 4. lokatę. Za nami znalazły się natomiast Niemcy, które zajęły dopiero 12. miejsce, a także Francja zajmująca 23. pozycję czy Hiszpania, której przypadło miejsce 29.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Poziom edukacji w Polsce to powód do dumy.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm