pieniadz.pl

Polacy są zdolni i wykształceni, ale brakuje im ufności

środa, 07-01-2015 godz. 10:10

Na tle wielu innych krajów Polska wyróżnia się dużym odsetkiem wysoko wykształconych obywateli, którzy wykazują przeróżne talenty. Mimo to nasi rodacy nie mają predyspozycji do robienia kariery takich, jak mieszkańcy szeregu innych państw. W czym tkwi szkopuł? W tym, że brak nam umiejętności miękkich, a nasza mentalność obniża szanse na sukces.
W porównaniu do wielu innych nacji, Polacy są świetnie wykształceni. Przewiduje się, że do 2017r. w naszym kraju połowa obywateli będzie mogła pochwalić się dyplomem magistra. Bardzo chętnie uczymy się języków obcych, a pod względem znajomości języka angielskiego zajmujemy 8. miejsce na świecie. A jednak wciąż czegoś nam brakuje do osiągania sukcesów i najwyraźniej nie potrafimy prowadzić swojej kariery zawodowej w satysfakcjonujący nas sposób.

Według ekspertów jednym z głównych problemów jest fakt, że mimo wykształcenia wyższego, brakuje nam wiedzy. Mamy też wyraźne niedobory, jeśli chodzi o tzw. umiejętności miękkie. Z założenia nie ufamy innym i wolimy działać samodzielnie niż liczyć na czyjeś wsparcie.

Sporządzony w poprzednim roku raport Diagnoza Społeczna wskazał, że tylko 12% obywateli naszego kraju wierzy w dobre intencje innych osób. W chęć niesienia pomocy przez osoby trzecie wierzy natomiast zaledwie 16% pytanych. Specjaliści sądzą nawet, że właśnie brak zaufania i podejrzenia wobec innych sprawiają, że Polacy z taką łatwością walczą sami ze sobą.

Kolejnym problemem jest nieodpowiednia mentalność Polaków. Nie wierzymy w to, że nasza motywacja i ciężka praca przyniosą oczekiwane skutki, za to jesteśmy przekonani, że w osiągnięciu sukcesu pomagają odpowiednie znajomości. Wydaje nam się, że uczciwie nie da się zarobić dobrych pieniędzy i jesteśmy gotowi uwierzyć, że pierwszy milion naprawdę trzeba ukraść.

Potwierdzają to nawet wyniki badań, z których dowiadujemy się, że 75% ankietowanych Polaków twierdzi, iż wysokie zarobki mogą być jedynie efektem znajomości i przekrętów, natomiast 20% jest przekonanych, że bogaci są wyłącznie złodzieje. Praktycznie żaden inny naród nie jest tak negatywnie nastawiony do ludzi zamożnych!

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy są zdolni i wykształceni, ale brakuje im ufności.

Podobne

Kursy walut 2023-03-31

+ więcej
  • EUR euro 4,6755 -0,10%  -0,46gr
  • USD dolar 4,2934 -0,25%  -1,09gr
  • GBP funt 5,3107 -0,13%  -0,70gr
  • CHF frank 4,6856 -0,26%  -1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm